Тази епидемия се оказа един изключителен тест за морала и за съвестта на цялото общество, в това число и на нашата гилдия, и на всеки един отделен творец, работещ и живеещ в България. Сега е моментът, в който трябва да загърбим егоизма и да станем съпричастни с човека до нас, с човека на улицата...
Инициативата на АртАкция е изключително позитивна, за да докаже, че духът не спи. Актьорите сами избрахме откъсите от представления, които в момента играем, и се надяваме след пандемията отново да заиграем. И "Пияните" в "Зад канала", и "Годо" на Деян Донков, и "Духът на поета" в Народния театър... Надяваме се, че когато се възстанови нормалният ритъм на живот, не говоря за същия живот като преди, отново залите да бъдат пълни.
Избрах "Духът на поета", първо, защото говорим за дух, второ, защото говорим за духа на един от най-великите поети на България, трето, защото това е една от най-великите държавни личности. Стефан Стамболов е направил всичко за около 5 години – и това ако не е мощен дух! Режисьор на пиесата е Маргарита Младенова, която казва: "Когато думите са много силни, не е важно те да се изкрещят, а да имат пространство, в което да бъдат чути и да отекнат навътре в човека".
Христо Мутафчиев призна, че публиката много му липсва, но през годините се е научил да спазва правилата, и смята, че държавата за първи път е на мястото си в толкова ясни, категорични и респектиращи мерки.
Популярни български актьори се обединиха в символична акция за спасяване на духа – #НавънКъмСебе Си – четат фрагменти от емблематични пиеси. Актьорът Христо Мутафчиев разказа в "Артефир" повече за акцията:
В програмата на тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..
Оказва се, че много от читателите на Христо Мухтанов са очаквали третата му книга да е също с поезия. Изборът да пише и издаде поетичните си фрагменти в "Полюсът на живота" обаче е печеливш. Прозите на Мухтанов остават поетични, защото, както казва Валентин Дишев, "онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да..
Какво превръща медийните сензации в неразрешени загадки? Кое в действителност наричаме "феномен" и нужни ли са непременно отговори на всички въпроси? Едва ли ще прозвучи като изненада за някого, че колкото по-загадъчни и необясними са някои случаи или явления, толкова по-силно те провокират любопитството и желанието ни да се доберем до истината. Коя..
В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време". Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg