Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дистанционното обучение – закъснял или извънреден разцвет

Ученици – учители – родители – институции

Снимка: Росица Стайкова

Борбата с пандемията промени света. Въведеното извънредно положение измени нашето ежедневие. Какво е българското училище с днешна дата? Дистанционното обучение, което може би трябваше да е по-добре разработено, получи неочакван разцвет.

Дистанционното обучение – ученици - учители - родители - директори - институции. Дистанционно обучение в българското училище: реалност, изводи и заявки за продължение – в "Нашият ден" темата коментират д-р Ваня Кастрева, началник РУО-София, психологът Иван Игов и училищният психолог Панайот Рандев.

"Наистина много неща се промениха в нашия живот. – казва д-р Ваня Кастрева. – Това намира израз и в нашата образователна система. Ситуацията постави учителите в една различна заради дистанцията роля – да прекрачат дома на всяко дете. Родителите също влязоха в различна роля – защото нещата се случват повече от публично – те стават преки свидетели на това как учителят се справя. Тази различна електронна среда на обучение промени ролите, предизвика креативността на всички участници." Ваня Кастрева разказа и за анкетата до родителите за тяхната външна оценка на промените в процесите. Чуйте в звуковия файл.

Психологът Иван Игов коментира доколко тази пандемия "ни принуди" да преминем към дистанционно обучение. 

"Образователните системи по света са изключително консервативни, а българската – особено. Опитите за електронно обучение у нас са от 10 години... но така и не се получи. И сега изведнъж всичко започна да се случва. А основната причина е, че ние имаме друг тип деца срещу себе си. Децата от новото поколение Z възприемат информацията по малко по-различен начин. Те – свързани с дигиталната ера, с компютрите и телефоните – са свикнали да възприемат информацията като пъзел и под формата на това, което психологията нарича "инсайд", т.е. хрумване, докадки, те успяват тази информация така да я съчетаят в главата си, че тя да им бъде полезна. 

Игов вярва, че нещата започват да се напасват, и се надява това състояние да не бъде само първа стъпка и всичко да се върне в обратното положение веднага след карантината. "Децата така или иначе прекарват много време пред компютрите. Така че нека да вървим по гребена на вълната, а не да се опитваме да се противопоставяме на нещо, което вече се случва."

Психологът коментира и опасенията си за това какво би станало след края на карантината и какво би предизвикало бъдещото струпване на ученици на едно място в и без това пренаселените в момента училища. Как децата ни да бъдат съхранени и да не бъдат "натъпквани в класните стаи" не само по време на пандемия? Чуйте в звуковия файл.

Училищният психолог Панайот Рандев даде обобщителни щрихи на разговора за дистанционното обучение в развитие. "Поколението Z е вече в училище, по-интересно от гледна точка на дигитализацията е поколението α, които сега са в детски градини. Вече сме шеста седмица на дистанционно обучение. Но така мечтаната дигитализация започна да дотяга на децата. Трябва да има и някакви форми на общуване и забавление в дигиталното пространство децата не са само едни мозъци. Трябва да помислим за повече форми на взаимодействие между самите ученици. Да има нещо като свободни часове, в които те да правят някакви шеметни, интересни, забавни, ако ще и глупави неща. Може би трябва да има и някаква схема – като при пазаруването на пенсионерите – в която децата да излизат с родителите си поне за 1 час. Това са едни малки двигатели – няма как да ги заключим... Чуйте повече в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31