Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какъв свят след кризата си представяме

Живеем в ситуация на вечно настояще и ако то продължи твърде дълго, ще изгубим сетива за бъдеще

Станимир Панайотов
Снимка: Личен профил Фейсбук

"В ситуации на криза изведнъж се оказва, че "ние" бива много лесно конструирано и адресирано от властимащите, казва философът Станимир Панайотов. Изведнъж се оказа, че има едно "ние", което се различава от онова, което ние органично изграждаме около себе си.

Изведнъж се оказа, че целият български народ трябва да показва себе си като "ние" във време, в което от 30 години живеем в неолиберализъм. И изведнъж трябва да се конструираме като солидарни.

Не е нормално 30 години неолиберализъм и посткапитализъм и от нас да се очаква хората да бъдат разбрани, да се разбират помежду си и да изпълняват някакви заповеди.

Със или без призивите на властта, хората съумяват да си помогнат. Онова, което е разрушено и разглобено, ще си остане такова, в онова "след", когато и да дойде то. Да си в ситуация "след" е винаги ситуация на непредвиденост, на бъдеще, а бъдещето е непредвидимо."

Излишно и потребно сега и след

"Да искате от философ да ви каже какво е излишно, е малко опасно... Интелектуалците не би трябвало да са в позиция да казват какво е излишно и какво не. Хората, независимо от образованието си, имат собствената си интуиция за живот си. Интелектуалците и хората на теорията сме много тренирани за този момент, ние сме хора на изолацията. Прекарваме по-голямата част от живота си усамотени с текст, между книги и думи.  

Всички ние, които живеем в една умозрителност на настоящето, трябва много да внимаваме как нормализираме ситуацията, и да не я нормализираме, защото в момента сме изправени пред някакъв странен консенсус, в който всички трябва да мислим едно и също, за да се спасим. Но това е душегубително спасение. Не мисля, че с формули за излишно и необходимо ще се справим.

Еднинственото нещо, което ми се струва някак си сигурно, е, че четенето помага. Вероятно много хора четат в момента и това им помага да излизат от кризата. Но формулата не е универсална."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12