"В ситуации на криза изведнъж се оказва, че "ние" бива много лесно конструирано и адресирано от властимащите, казва философът Станимир Панайотов. Изведнъж се оказа, че има едно "ние", което се различава от онова, което ние органично изграждаме около себе си.
Изведнъж се оказа, че целият български народ трябва да показва себе си като "ние" във време, в което от 30 години живеем в неолиберализъм. И изведнъж трябва да се конструираме като солидарни.
Не е нормално 30 години неолиберализъм и посткапитализъм и от нас да се очаква хората да бъдат разбрани, да се разбират помежду си и да изпълняват някакви заповеди.
Със или без призивите на властта, хората съумяват да си помогнат. Онова, което е разрушено и разглобено, ще си остане такова, в онова "след", когато и да дойде то. Да си в ситуация "след" е винаги ситуация на непредвиденост, на бъдеще, а бъдещето е непредвидимо."
Излишно и потребно сега и след
"Да искате от философ да ви каже какво е излишно, е малко опасно... Интелектуалците не би трябвало да са в позиция да казват какво е излишно и какво не. Хората, независимо от образованието си, имат собствената си интуиция за живот си. Интелектуалците и хората на теорията сме много тренирани за този момент, ние сме хора на изолацията. Прекарваме по-голямата част от живота си усамотени с текст, между книги и думи.
Всички ние, които живеем в една умозрителност на настоящето, трябва много да внимаваме как нормализираме ситуацията, и да не я нормализираме, защото в момента сме изправени пред някакъв странен консенсус, в който всички трябва да мислим едно и също, за да се спасим. Но това е душегубително спасение. Не мисля, че с формули за излишно и необходимо ще се справим.
Еднинственото нещо, което ми се струва някак си сигурно, е, че четенето помага. Вероятно много хора четат в момента и това им помага да излизат от кризата. Но формулата не е универсална."
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg