Почти четири десетилетия големият български диригент Васил Стефанов е всеотдайно свързан със Симфоничния оркестър на БНР. През 1948 г. полага основите на този радиосъстав и започва редовното излъчване на концертите му в ефира. След временна раздяла (в този период дирижира Софийската филхармония) през 1954 г. се завръща в Радиото, става главен диригент на оркестъра и го ръководи до края на живота си (1991 г.). Изключителни са заслугите му за формирането на неговия облик на високопрофесионален състав с великолепни творчески постижения, паметни концертни изяви и прекрасни записи, част от Златния фонд на Националното радио.
Цигуларят Иван Пеев, дългогодишен концертмайстор на Радиоркестъра, разказва: „Епохата Васил Стефанов е невероятна школа в живота на един музикант. Първо, той беше блестящ цигулар и камерен изпълнител (завършва Музикалната академия в София в класа по цигулка на проф. Саша Попов) и блестящ концертмайстор в Царския военен симфоничен оркестър – години преди да се посвети на дирижирането. Всичко това вече предопределя рядкото му предимство да познава работата на оркестъра „отвътре“ и до най-големи подробности. За него нямаше тайни в оркестровото свирене. И това в съчетание с безспорните му диригентски качества: изключителна музикалност, ерудиция, организираност, прецизност, силен характер, облечен в етични взаимоотношения с оркестрантите“.
В предаването ще чуете личните спомени на Маестрото за Пътя в музиката, съхранявани в Златния фонд на БНР, и някои от неговите възхитителни записи: „Севдана“ от Георги Златев-Черкин (Васил Стефанов свири в партньорство с пианистката Снежина Гълъбова), със Симфоничния оркестър на БНР под диригентството му – Симфония № 6 от П. И. Чайковски (документален запис от 1966 г., направен в залата на Френското радио), „Четири скици“ от Димитър Ненов, части от Трета симфония на Сергей Рахманинов, Втора симфония „Новият Прометей“ от Александър Райчев, Концерт за цигулка и оркестър № 2 от Сергей Прокофиев със солист Стойка Миланова (запис, получил Голямата награда на френската академия „Шарл Кро“ през 1972 г.).
Слушайте „Музикални вечери“ на 24 април от 19.20 часа.
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:
Традиционният и чакан от публиката Празничен новогодишен концерт отново ще се проведе в първия ден от новата година в зала 1 на НДК, от 19.30 часа. На сцената със солистките застава Фестивалният симфоничен оркестър с диригент Емил Табаков в партньорство със Coфийcĸaта филхармония. Маестро Емил Табаков споделя, че не търси прилики с празничния..
По традиция програмата за култура и образование на БНР излъчва директно Новогодишния концерт на Виенската филхармония – едно от най-популярните музикални събития в света. В първия ден на 2025 г. това ще се случи за 38-и път. На пулта на Виенската филхармония застава един от най-големите музиканти на съвремието - диригентът Рикардо Мути, който до този..
Вещери, вампири и върколаци... Абе какви са тези думи, дето висят обесени уж празнично върху платформата в първата четвърт на динамичния лингвистичен 21-ви век? Друго си е да кажа даркуейвъри, готици и фенове на индъстриъла, та да ме разберете. Хора с определена мисловна нагласа – уейв готик предразположение, комбиниращо музика, която е (или..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис..
На 2 януари, рождената дата на писателя Айзък Азимов, отбелязваме Деня на научната фантастика . За завръщането на жанра в настоящето и бъдещето, за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg