Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Дон Карлос“ от Фридрих Шилер

неделя, 26 април, от 0.30 часа

Титулна страница на първото издание
Снимка: Wikipedia

Пиесата е писана от 1783 до 1787 година и е посветена на испанския престолонаследник от XVI век дон Карлос Австрийски. Вдъхновена е от едноименната историческа повест на Сезар Вишар дьо Сен Реал. За първи път е представена пред публика на 29 август 1787 година в Хамбург. През XIX век драмата става основа на няколко опери, най-известна сред които е „Дон Карлос“ на Джузепе Верди. Авторът на „Дон Карлос“ – Фридрих Шилер, е и авторът на „Разбойници“, „Мария Стюард“, „Вилхелм Тел“, „Коварство и любов“, „Орлеанската дева“ – драми, които все още не слизат от театралните сцени. Големи композитори често са превръщали пиесите му в опери. Бетовен използва стихотворението му „Ода на радостта“ в последната част на Девета симфония.

Житейският път на Фридрих Шилер се е опитвал да го отклони към медицина, право и военно дело, въпреки това Шилер твърдо отстоявал две свои призвания – поезията и любовта. Бурните му любови често го вкарвали в скандали, но и в творчески постижения. Обичал силно, харчел повече, отколкото има, оцелявал благодарение на благодетели, бил близък приятел с Гьоте. Йохан Кристоф Фридрих фон Шилер, познат като Фридрих Шилер, е германски поет, историк и драматург. Роден през 1759 г. в Марбах, херцогство Вюртенберг. Баща му е военен фелдшер, а майка му е дъщеря на кръчмар. От баща си наследява любовта към знанието, а от майка си – склонността да мечтае. Умира само на 45 години, но оставя непреходно литературно наследство.

Според исторически сведения Дон Карлос е бил с физически и психически деформации, дори със садистични наклонности. През 1568 година крал Филип II бил принуден да арестува сина си по обвинение в антидържавна дейност. След по-малко от шест месеца Карлос умира в затвора. Но Шилер пренаписва историята, като я превръща в драма за огромна и красива любов.

Приятно слушане по програма „Христо Ботев“ на 26 април след новините в полунощ!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26

И тъжно, и самотно

На 21 април 2024 г. Радиотеатърът излъчва премиерата на радиопиесата на Петър Маринков "Последната нощ". Написан специално за радио, драматургичният текст на известния наш писател и драматург поставя наболели и горчиви въпроси, пред които се изправяме всеки ден и на които ни е трудно да намерим отговор. Например: Как да не сме сами в..

публикувано на 19.04.24 в 12:05

Нови поети в поредицата "Спасени думи"

През последните две години програма "Христо Ботев" на Българското национално радио излъчи стиховете на стотина наши съвременни поети. Необходимостта да звучи български стих в националните ни програми е явна и наложителна. Защото заедно с техническия напредък на века вкусът на публиката към прекрасното се променяше, слизаше надолу към чалгата и още..

публикувано на 05.04.24 в 08:05