29 април е Международен ден на танцовото изкуство. Изборът на датата не е случаен – това е рождената дата на „бащата“ балета в сегашния му вид с характерните позиции на ръцете и краката – френския балетмайстор Жан-Жорж Новер. Самият Новер дава и свое определение за този самостоятелен жанр сценично изкуство: „Драма, написана с музика и въплътена чрез хореография“. Денят е обявен за празник на танца по време на една от сесиите на ЮНЕСКО през 1982 година в София. Големите ни балетни трупи днес ще зарадват своята вярна публика с различни онлайн събития заради извънредното положение.
Доайен на българския балет е професор Петър Луканов. Той е дългогодишен солист, хореограф-постановчик и педагог. Големият танцов артист е създател на повече от 80 балетни постановки, 35 танцови миниатюри и танцовите фрагменти за някои от най-ярките родни оперни спектакли.
"Балетът е изкуство на младостта, изкуство на красотата. И не само, и на сериозните теми в живота. Няма тема и няма музика, които да не могат да станат на балет", казва проф. Луканов.
През 2016 година професор Луканов отбеляза своята 85-годишнина на сцената на Софийската опера и балет. В юбилейната си година издаде и книгата „Танцът е моят живот“, в която се преплитат събития от творческата му биография със знакови моменти от историята на българския класически танц. През същата година проф. Петър Луканов гостува в предаването "Артефир" на програма „Христо Ботев“.
Сега проф. Петър Луканов отново е гост на "Артефир". Ето какво разказва той – чуйте в звуковия файл.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg