Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Представителят на офиса на СЗО в България доцент д-р Михаил Околийски

Липсват доказателства, че оздравелите от Covid-19 са защитени от повторна инфекция

Михаил Околийски
Снимка: БГНЕС

На откриването на антитела към SARS-CoV-2 - вируса, причиняващ Covid-19, се гледаше като на „имунитетен паспорт“ или „здравен сертификат“, който би позволил на хората да пътуват или да се върнат на работа. Но в момента няма доказателства, че хората, които са се възстановили от Covid-19 и имат антитела, са защитени от повторна инфекция.

„Теорията за груповия имунитет става все по-малко валидна. Това не е решението, напротив, хората трябва  да правят всичко възможно да не се заразят“, изтъква доцент д-р Михаил Околийски, представител на офиса за България на СЗО по значими въпроси като имунитета, заразяването чрез кръв или при раждане, и разяснява подробности за коронавирусите от близкото минало – MERS –CoV (Middle East Respiratory Syndrome) и SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome).

Повечето от научните изследвания показват, че хората, които са се възстановили от инфекция, имат антитела срещу вируса. Въпреки това някои от преболедувалите имат много ниски нива на неутрализиращи антитела в кръвта си. Към 24 април 2020 г. нито едно проучване не е оценило дали наличието на антитела към SARS-CoV-2 дава имунитет към последваща инфекция от този вирус при хора.

Швеция, която беше давана за пример като много либерална по отношение на мерките, в момента се проваля, изтъкна д-р Околийски, за разлика от всички останали скандинавски държави там смъртността е много висока и тепърва въвеждат мерки, които България въведе в много ранен етап и затова сега е една от държавите в Европа с най-ниска смъртност, причинена от Covid-19.

СЗО не може да санкционира, допълни той, тя прави анализи и препоръки, а как те се прилагат, зависи от националните власти на всяка една държава.“


От началото на пандемията Covid-19 най-често споменаваната организация е Световната здравна организация. Когато лидерите на 50 държави основават Организацията на обединените нации през 1945 г., един от приоритетите им е създаването на глобална здравна организация. СЗО е създадена на 7 април 1948 г. като специализирана агенция на ООН, отговаряща за международното обществено здраве. СЗО публикува насоки за адаптиране на обществените здравни и социални мерки за следващата фаза в борбата с Covid-19.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йоанна Елми

Цензурата е нещо различно от това да кажеш, че определено твърдение не е вярно

С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..

публикувано на 10.01.25 в 17:00
Протест в Грузия срещу закона за чуждестранните агенти

Темука Капанадзе: Грузия няма да се превърне в Беларус

За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..

публикувано на 10.01.25 в 16:30
Снимката е илюстративна

Улична инфраструктура в наследствен имот

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..

публикувано на 10.01.25 в 14:45
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година?

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт?  Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в..

публикувано на 10.01.25 в 12:40

Доброволци на възраст 17-25 години стават вдъхновители за деца в центрове за настаняване

Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..

обновено на 10.01.25 в 12:35