Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светла Цоцоркова: Всички в нашия филм отчаяно се нуждаят от любов

Снимка: siff.bg

Тийнейджърката Райна живее с майка си и голямата си сестра в ъглова къща край разбито, но натоварено крайградско шосе. Денем тя помага в семейния грънчарски бизнес и майстори глинени фигурки, нощем слуша от леглото си трещящите камиони под прозореца и мечтае. Склонността ѝ да съчинява оплетени и убедителни лъжи изкарва и без това проблемното ѝ семейство извън релси.

Вторият пълнометражен игрален филм на Светла Цоцоркова „Сестра“ още не е влязъл в разпространение, но преди пандемията да остави света на пауза, стана носител на наградата за най-добър филм от Фестивала в Котбус и най-добър източноевропейски дебют от Фестивала във Варшава.

Покрай пандемията в „Аларма“ се излъчват поредица от „задочни“ интервюта, в които събеседниците се срещат сякаш още по-директно със слушателя, насаме в собствените си домове. Режисьорката Светла Цоцоркова отговори на няколко въпроса за филма „Сестра“ пред личното си записващо устройство.

Героите във филма „Сестра“ са някак си предадени от езика – той не би могъл да смекчи общуването им, да укроти вътрешния им гняв или някак да им помогне да разкрият любовта и уязвимостта си. От тази невъзможност на изговарянето започва втората част от задочния ни разговор със Светла Цоцоркова.

В „Сестра“ Светла Цоцоркова избира да работи с голяма част от екипа от предишния си филм „Жажда“ – между тях са сценаристът Светослав Овчаров, Светлана Янчева, Моника Найденова и операторът Веселин Христов, за когото „Жажда“ е бил пълнометражен дебют.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Стъпки във времето – поколения" събира Иван Андонов и Сава Цонев в съвместна изложба

"Стъпки във времето – поколения" е изложба, която събира Иван Андонов и Сава Цонев в галерийното пространство. Известният режисьор, актьор и сценарист Иван Андонов е представен с 15 маслени картини – от голямоформатни до кавалетни, пейзажи от края на ХХ век до поетични абстрактни платна, създадени след 2000 г. Сава Цонев излага 10..

публикувано на 31.03.25 в 17:39

Дискусия за съвременното визуално изкуство в галерия "Мисията"

Днес, 31 март, от 18:00 часа в галерия "Мисията" ще се проведе дискусия на тема "Съвременно визуално изкуство". Специален гост на събитието е художничката Марион Сафриуин от Марсилия, която в момента пребивава в София в рамките на двуседмична творческа резиденция (21.03-06.04). Творческата резиденция на Сафриуин е част от дългогодишната програма на..

публикувано на 31.03.25 в 13:24
Константин Илиевски

Маестро Илиевски: Всяка репетиция е ново откритие

В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио . Той сподели своята визия за музиката, работата с оркестъра и предизвикателствата, които съпътстват диригентската професия. Всеотдайност и интензивност в работата с оркестъра..

обновено на 31.03.25 в 13:23

Занаята на линогравюрата

Младият артист Ана Аврамова прави скок от специалността си на пиар към творческия занаят на линогравюрата. Първоначално има мечта да отговаря за музикални фестивали и има кратка, но изпълнена с щастие кариера на барабанист. Въпреки че сега това е в миналото й сега се смее, че тогава е виждала сериозно бъдеще с бандата си. Пандемията промени много..

публикувано на 31.03.25 в 12:10

"Мръсно" на Боряна Пандова и 13-ото Международно фотобиенале "Фодар"

За тринадесетото международно фотобиенале "Фодар", което – отбеляза 25 години от първото си издание през 1999, е разговорът с председателя на "Фодар" и куратор на изложбата д-р Антоан Божинов. А специален гост на предаването е Боряна Пандова, която представя своята изложба "Мръсно" – част от нейния цикъл "Обекти на невниманието". Неделя от 22.00 по..

публикувано на 31.03.25 в 11:30