Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да преболедуваш Covid-19 и да останеш извън статистиките

Снимка: Pixabay

Как един млад, здрав човек преболедува вируса още през февруари

Митко Йорданов от София пътува до Испания в средата на февруари, когато все още няма информация, че вирусът е дошъл в Европа. 39-годишният мъж, който от години не е боледувал, разказва:

„Беше нещо съвсем непознато. Специфичното беше един ужасен задух, който не ми позволяваше да дишам по никакъв начин. Кашлицата беше много суха – искаш да се изкашляш, но не можеш.

Тъй като оплакванията ми започнаха през нощта, отидох в спешното отделение на Окръжна болница, там ми казаха да отида при личния си лекар и че не съм спешен случай, щом не съм се обадил на 112 и съм дошъл самостоятелно. Даже ми поискаха 10 лева, за да ме прегледат.

Отидох до денонощна аптека и си купих лекарство, което се впръсква с инхалатор, но то не ми помогна въобще. Единственият начин, по който можех да дишам, беше като се прегъна, навеждайки се напред. Спал съм свит, за да мога да дишам коремно. Гръдните ми мускули не работеха изобщо. Невъзможно беше да спя по гръб, защото не можех да дишам.“

Митко отива при личния си лекар, който го изпраща на рентген, снимката показва, че има пневмония. Следва лечение с антибиотици.

„Антибиотиците ми облекчиха дишането, но не ми помогнаха да започна да отхрачвам. Няколко пъти ходих при лекаря и той ми променяше лечението през няколко дни. И на двамата не ни хрумна, че имам коронавирус.“

Митко се досеща от какво боледува чак през март, когато по медиите започват разяснения за симптомите на Covid-19 и разбира, че са абсолютно същите с неговите оплаквания.

През април той си прави кръвен тест и се оказва, че има вече антитела.

Спомня си, че в Барселона се е срещал с много хора, може да се е заразил навсякъде – там или по време на пътуването си до България. Всички приятели и познати на Митко в Испания се чувстват добре.

„На онези, които си мислят, че това е просто грип, не им пожелавам да усетят това, което аз преживях. Положението е много сериозно, човек в такова състояние иска само на всяка цена да може да диша. Никой не е застрахован – всеки може да се зарази.

Много внимавам, мия се ръцете редовно, по няколко пъти на ден дезинфекцирам, ходя навън само с маска. Вече свикнах.“

Колкото до факта, че вероятно е един от първите случаи на Covid-19 у нас, Митко е доволен, че не е влязъл в статистиката на заболелите и не му се е наложил престой в болница.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антирелигиозната пропаганда чрез радиото

Антирелигиозната пропаганда на радиото в годините на тоталитаризма в България. Как радиото изпълнява повелите на БКП за антирелигиозна пропаганда чрез своя ефир. Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото Ще научим както от документални записи, така и с помощта на актьорски изпълнения на текстове, запазени в Държавната агенция..

публикувано на 23.02.25 в 09:25

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40