Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цигуларят Георги Калайджиев: Нека успелите подадат ръка на другите

Цигуларят Георги Калайджиев и съпругата му Мария Хаутшилд
Снимка: Росица Кавалджиева

„Музиката вместо улицата“ е проект в помощ на талантливи, но бедни деца от родната махала на цигуларя Георги Калайджиев в Сливен. Двамата със съпругата му Мария Хаутшилд работят в името на децата повече от 10 години. Чрез даренията, които се събират в Гисен, Германия, децата от сливенската махала могат да посещават седмично професионални уроци при музикален педагог по различни инструменти – цигулка, чело, китара. Всяка година се провеждат и благотворителни концерти.

Цигуларят Георги Калайджиев е родом от Сливен. Баща му е цигулар, който не успява да завърши консерваторията поради финансови причини. Малкият Георги започва да свири на цигулка едва 4-годишен и чрез стипендия от родния град за талантливи, но бедни деца, успява да завърши музикалното си образование. Цигуларят си спомня, че е бил дете като всички други, къпан в любов, но един ден разбира, че е ром… Тогава идва цигулката, която го спасява. Днес той иска да протегне ръка за спасение и на други деца от махалата, защото, както сам казва: „за децата музиката е като въздуха“.

Георги Калайджиев е сред концертмайсторите на „Софийски солисти“, носител е на наградата Добри Чинтулов за 2019 година. Днес е цигулар в Гисенската филхармония и ръководител на ансамбъла Collegium Musicum.

Какви чувства изпълват цигуларя Георги Калайджиев, кои са произведенията, които изпълнява и го вълнуват днес, как си спомня за „Софийски солисти“, колко е трудно или лесно да се прави добро, и защо проектът в помощ на децата е оценен като уникален в световен мащаб – чуйте още в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Оливие Живр и Михайлина Павлова

Звукът като символ на епохата и системата

Във Френския институт в София бе представен един невероятен проект на Оливие Живр, антрополог, балканист, преподавател и изследовател в лионския университет Lumière Lyon 2.  В един прекрасен ден той тръгва по следите на звука или по-скоро по следите на известната у нас Радиоточка, която виси на стената в почти всички български домове. Той се среща с..

публикувано на 28.06.24 в 16:30
Научна конференция на тема:

Кои са акцентите в организираната от Арбитражния съд при БСК научна конференция?

На 18 юни 2024 г. в сградата на БСК се проведе научна конференция, организирана от Арбитражния съд при БСК, озаглавена "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство".  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дългогодишен консултант на  "Законът и Темида" разказа подробности от конференцията в..

публикувано на 28.06.24 в 15:15

"Започни млад": Вдъхновение за млади предприемачи

Насърчаването на младите хора с предприемачески дух да останат и да се развиват в България е от изключително значение за бъдещето на страната ни. За да задържим младите таланти в България, са необходими целенасочени усилия и промяна в нагласите и примера, който те получават. Пламен Попов, учредител и член на управителния съвет на Фондация..

обновено на 28.06.24 в 14:43
Съдът на Европейския съюз в Люксембург

Казуси от съдебната практика на Съда на ЕС

Юридическото предаване "Законът и Темида" даде начало на своята нова рубрика "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз", която се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Рубриката на програма "Христо Ботев" можете да слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа. В това издание на рубриката съдия Марияна..

публикувано на 28.06.24 в 12:40

Фестивал на сръчните ръце в село Бусинци за втори път

Днешните "Епизоди от живота" се посвещават на трънското село Бусинци, защото от днес до неделя  (от 28 до 30 юни ) там ще се проведе второто издание на "Фестивала на сръчните ръце". Събитието е посветено на вече забравени ръчни занаяти и традиции в България и Трънския регион. В трите дни на Фестивала ще има множество демонстрации на над 15..

обновено на 28.06.24 в 10:08