Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Джаз в Линкълн сентър: Уейн Шортър

БНР Новини
Уейн Шортър по време на церемония в "Кенеди център"
Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Джаз клуб“ посреща с пиесата „Да или не“, Yes or No, композиция на саксофониста Уейн Шортър. Относно него превъзходната степен отдавна е норма и спестявам всички възможни епитети. Пиесата Yes or No има дълга история. Написана е през 1965 година за петия авторски албум на Шортър Juju, с участие на барабаниста Елвин Джонс, Реджи Уъркман – бас и пианиста Маккой Тайнър. 

50 години по-късно Yes or No е аранжирана за голям състав – прочутият “JLCO”, Jazz at Lincoln Center Orchestra – звезден биг бенд, ръководен от тромпетиста Уинтън Марсалис. През 2015 година Уинтън Марсалис организира концертна програма, посветена на музиката на Уейн Шортър. 

За целта десет композиции от по-ранното творчество на саксофониста (избрани от самия него) са аранжирани за Биг бенда на Уинтън Марсалис и в осъвременен вид, под негово диригентство са представени в три незабравими вечери на концертния подиум в Линкълн център, със специалното участие на Уейн Шортър, който по това време е осемдесет и една годишен.

Пет лета по-късно, на 2 март 2020 година, е издаден луксозен албум, съдържащ 10-те пиеси от тези концертни изпълнения и имам удоволствието да ги предложа на Вашето внимание в „Джаз клуб“. 

Звукозаписът е с висока резолюция и поради големия дигитален, цифров обем аудиопродукцията се предлага във формат DVD, както и като двоен компактдиск, но с малко по-скромно качество. Пълното име на албума е “The Music of Wayne Shorter, Jazz at Lincoln Center Orchestra with Wynton Marsalis”.

Сред композициите срещаме пиесата „Трите Марии“, за която саксофонистът обяснява, че повод за нейното създаване преди десетилетия е арест на три жени в Лисабон и опитът да бъде възбудено съдебно дело срещу тях. Това се е случило заради „писане на нецензурна литература“. Една от трите дами била журналистка, друга се е занимавала с драматургия, а третата е била поетеса. И трите са носели името Мария. По това време е имало и театрална пиеса, наречена „Трите Марии“, както и книга, със същото заглавие. Уейн Шортър завършва разказа си: „Съдията отхвърли делото и… трите Марии победиха!“

P.S. Албумът на Шортър от Линкълн сентър идва да покаже, дори и на скептика, че творчеството на Уейн Шортър освен изначалното, всепроникващо чувство за джаз, има характера на съвременно академично изкуство.

Мисля си, какво по-хубаво за музиката на утрешния ден!

Слушайте в две последователни издания на "Джаз клуб" на 7 и 14 май от 23.00 ч.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Концертът "Петолиния и вдъхновения" събира класическата музика и българския фолклор

Концертът "Петолиния и вдъхновения" е проект на композитора Костадин Генчев. Той преплита класическата музика и фолклора, като се смесват тембрите на инструментите. Генчев коментира, че когато звучи класически щрайх квартет и квинтет с контрабас, смесвайки тембъра на виола или цигулка с гъдулка, на кларинет с кавал, класическа китара и тамбура, се..

публикувано на 04.02.25 в 09:05

Квартет Sage с първи сингъл и концерт в София

Група Sage се сформира в Амстердамската консерватория и  обединява четирима млади музиканти, събрали се в забележителния нидерландски град. Тромпетистът Рома Гашо и пианистът Грегоар Кифер са от Франция, басистът Дуорт Фернандеш е от Португалия, а Александър Иванов – барабани е от България. Техният произход, експериментаторски стремеж и дух на..

публикувано на 04.02.25 в 08:00

Басеку Куяте и Ами Сако – автентичен малийски блус в София

"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали" , споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте . Тя пък – Ами Сако – има един от най-мощните и запомнящи се гласове в цяла Западна Африка. А платформата за традиционна и нова африканска музика "АфроВизия" и концертната серия..

публикувано на 03.02.25 в 19:47

Денят, в който музиката умря

На днешния ден се навършват 66 години от гибелта на рок легендите Бъди Холи, Биг Бопър и Ричи Валенсуела . Самолетът им се разбива в Айова, по време на турне. На мястото на катастрофата и в родните им градове всяка година се организират възпоменателни събития. Този ден е наречен от феновете на рокендрола "Денят, в който музиката умря". Бъди Холи,..

публикувано на 03.02.25 в 14:43

Мартина Табакова: Винаги гледам на живота от положителната страна

Талантливата пианистка е родена в град Бургас в голям музикантски род. От съвсем малка има увлечение към сцената и на петгодишна възраст започват занимания по пиано, балет, танци и изобразително изкуство. След първия ѝ рецитал в пети клас, не закъсняват и наградите от конкурси: Aevea Piano Prize - Италия, Leopod Bellan International Music..

публикувано на 03.02.25 в 07:55