Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Електра“ от Рихард Щраус от Виенската държавна опера

Снимка: Wiener Staatsoper / Ashley Taylor

Запис на първата съвместна опера на Рихард Щраус и Хуго фон Хофманстал беше осъществен на 15 февруари тази година във Виена (може да го слушате на 10 май от 14 часа). След „Електра“ ще последват още пет. Премиерата е на 25 януари 1909 г. в Кралската опера в Дрезден под диригентството на Ернст фон Шух.

Действащи лица и изпълнители:
• Eлектра, дъщеря на Агамемнон – Кристин Гьорки, сопран
• Хризотемида, нейна сестра – Симоне Шнайдер, сопран
• Клитемнестра, тяхна майка – Валтрауд Майер, контраалт
• Егист, любовник на Клитемнестра – Норберт Ернст, тенор
• Орест, син на Агамемнон – Михаел Фоле, баритон
• Възпитател на Орест – Маркус Пелц, бас
• Довереница на Клитемнестра – Симина Иван, сопран
• Прислужница на Клитемнестра – Зоряна Кушплер, сопран
• Надзирателка – Дона Елен, сопран
• Млад слуга – Томас Ебенщайн, тенор
• Възрастен слуга – Дан Паул Думитреску, бас
• Първа прислужница – Моника Бохинец, контраалт
• Втора прислужница – Маргарита Грицкова, сопран
• Трета прислужница – Улрике Хелцел, мецосопран
• Четвърта прислужница – Лидия Ратколб, сопран
• Пета прислужница – Илдико Раймонди, сопран
Участват хорът и оркестърът на Виенската държарна опера, диригент Семьон Бичков

Дискографията на „Електра“ е огромна. Много са певците записвали творбата от 1937 г. насам. Сред тях има и няколко българи, а първа е Люба Велич, която изпълнява ролята на Хризотемида в записа от 1947 г. с диригент сър Томас Бийчъм, който дирижира Кралския филхармоничен оркестър. Ролята на Егис е представена от Петър Гугалов през 1990 с диригент Иржи Коут, а Александрина Пендачанска преди няколко години беше Хризотемида под диригентството на Джонатан Нот.

Има още няколко певци, които са канени за участие в различни рагистрации, но не за централните партии, и въпреки това трябва да бъдат отбелязани - Любомир Панчев и Маргарита Лилова участват през 1965 и през 1967 в записите на Карл Бьом, Маргарита Лилова записва и през 1966 със сър Джордж Шолти, а след това и през 1989 г. с Клаудио Абадо. Милкана Николова записва през 1981 с Карл Бьом, Весела Зорова през 1990 с Джефри Тейт, а Боряна Матеева през 1995 и 2002 с Даниел Баренбойм.

Този година на 28 май в Софийската опера трябваше да се състои българската премиера на опера в постановка на акад. Пламен Карталов и диригентството на Ерих Вехтер. Дано скоро това да се случи.

Съдържание на операта „Електра“ от Рихард Щраус

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Васил Казанджиев на 90 години

Васил Казанджиев е една от най-ярките фигури на съвременната българска музикална култура, чието творчество е вдъхновение за поколения музиканти и ценители на изкуството. Забележителният български композитор, диригент и педагог ще бъде почетен с концерта "90 години Васил Казанджиев", който ще се състои в рамките на международния фестивал "Софийски..

публикувано на 28.09.24 в 10:05

Сублимно изпълнение на "Турандот" на сцената на Виенската държавна опера

С постановката на Клаус Гут, Виенската държавна опера празнува 100-годишнината от рождението на композитора със звезден състав – Асмик Григориан като Турандот и Йонас Кауфман като Калаф сред други. Главната роля е дебют и за двамата изпълнители. "Психологическият подход на Клаус Гут и великолепното дирижиране на Марко Армилиато се разгръщат във..

публикувано на 28.09.24 в 08:00

Доайенът на японския джаз Масахико Сато за първи път в София

Фрий джаз концертът на годината – нещо невиждано за плахата и почти девствена за тази музика София (*на Акира Саката & Entasis в разгара на изтеклото вече лято) – вдъхнови екипа на "Аларма Пънк Джаз" през октомври да покани и друг от първопроходниците на японския авангарден джаз (от 60-те, че дори още от края на 50-те, та до днес!), а именно -..

публикувано на 26.09.24 в 20:52

Георги Ценов: Любовта към звука е първият фактор за това дали искаш да свириш на даден инструмент

Перкусионистът Георги Ценов е роден в София и започва музикалното си образование от ранна възраст. Завършва Националното музикално училище "Любомир Пипков" и печели множество международни награди, сред които трето място на "Млади виртуози" през 2006, второ място на Международния конкурс "Пендим" награда на публиката на Международния конкурс за ударни..

публикувано на 25.09.24 в 12:35

Полифоничното сътворение по време на фестивала Laus Polyphoniae

В предаването "Музика хисторика" ви пренасяме на фестивала за ранна музика Laus Polyphoniae в Антверпен , който тази година се състоя между 23 август и 1 септември. Както винаги сред участниците бяха едни от най-известните вокални и инструментални състави, изпълняващи музика от Средновековието, Ренесанса и Барока, в това число Cappella..

публикувано на 23.09.24 в 09:15