"Поемаме на задочна разходна из софийските улици, за да обърнем поглед към сгради, на които е възможно до този момент да не сме обръщали особено внимание. Може би защото са издържани с преимуществено прави линии и без много орнаменти. Това обаче са сгради, които свързваме с модернизма в архитектурата. За да се научим да ги разпознаваме по-добре, а и за да разберем повече за тях", на помощ идва гостът на предаването "Семейно радио" - изкуствоведът Васил Макаринов от фондация "Българския архитектурен модернизъм".
Васил Макаринов започва с това, че за сметка на липсата на орнаментика, архитектурният модернизъм работи с други категории като съотношение, обемно-пространствена композиция, излъчване на материалите и т.н.
Това е архитектурата, припомня нашият гост, която възниква в Европа в края на двайсетте и началото на трийсетте години на ХХ в. и навлиза бързо и у нас. Въпреки това, по-никакъв начин не може да става дума за директно привнасяне. Подобно на движението "Родно изкуство", зародило се в самото начало на 20-те години у нас, което успешно съчетава европейските художествени тенденции с българските традиции в живописта, така и модернистичната архитектура търси и намира своя български облик.
Сред емблематичните сгради на модернизма у нас са "Зала България", част от комплекс, построен от "Чиновническото кооперативно застрахователно дружество", апартаментните сгради "Недков" и "Урумов", намиращи се на пресечката между бул. "Витоша" и ул. "Неофит Рилски", Народната банка и сградата на Българското национално радио. Повече за тях, както и за централното място на Елена Варакаджиева, Виктория Ангелова и изобщо за жените архитекти в това естетическо движение, чуйте в звуковия файл.
Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията им "до 15 учебни дни в една учебна година с мотивирано заявление от родителя до класния ръководител, но не повече от 5 дни наведнъж" при леки неразположения или важни семейни причини. Изненадващо синдикат "Образование" към КТ..
Европейският фестивал на зооморфните маски се проведе в италианския град Исерния и събра над 400 участници от 12 държави. Както се досетихте от името на събитието, става дума за обредите на предците, в които мъже са се преобличали като животни, за да призовават плодородието на земята, завръщането на пролетта и прогонването на болестите. Кожи,..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест на съвършеното творение на светите Кирил и Методий фондация "Глаголитика" ще представи през 2025 година цикъл от лекции под надслов "Научни и богословски аспекти в изучаването на глаголическата..
На 16 април 1925 г. дейци на военното крило на комунистическата партия извършват зловещ атентат в черквата "Св. Неделя" – най-големият терористичен акт за целия ХХ век в света. Загиват 134 души, ранени са над 500. Сред тях 12 генерали, 15 полковници, 7 подполковници, 3-ма майори, 9 капитани, 3-ма депутати. Смъртта настига и столичният кмет..
Избрахме този израз, често използван от АГ специалистите при съобщаване на "Благата вест", за мото на нашата съботна среща. И първият ни въпрос към госта бе: какъв смисъл влагат в тези думи уролозите? Доктор Георги Лазаров от Първа АГ болница в София и неговият екип успешно прилагат вътреутробни изследвания на плода, а като резултат получават..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията им "до 15 учебни дни в една учебна..
Прекрасен филм с основен сюжет вечната битка между добро и зло, с уникални актьории творчески екип. Как да не "посегнеш" към това заглавие, след като на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg