Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

История с компютър, сладкиш и седмокласник

БНР Новини
Снимка: Rawpixel

Нищо необикновено, напротив, най-обикновено семейство с две деца – петокласничка и седмокласник, майка с непредвидими ангажименти, поради характера на професията, но сега всички заедно у дома. Купуват още един компютър на старо, разпределят си „териториите“ и се справят с необичайната ситуация. 

Вниманието ми привлича снимката в интернет на сладкиш, който се оказва, че е направен от тийнейджъра седмокласник. От майката разбирам, че готвенето му е любимо занимание и че в седмиците на изолация с удоволствие го практикува. 

След това става ясно, че момчето има известни проблеми в „нормалното“ училище. Лесно се разсейва, влиза в конфликтни ситуации, не проявява влечение към „академичното“ знание. Първите седмици от обучението от къщи майката е плътно до него, докато той усвои новия начин на работа и си изгради система и сега вижда, че синът ѝ дори се справя по-добре с ученето, защото липсват обичайните дразнители. 

Иначе и това семейство, както и повечето, с напрежение очаква външното оценяване след 7 клас, което ще определи по-нататъшния път на момчето. Не са се разминали с частните уроци, които поддържат остарялата и порочна система на възпроизвеждане на знания. И си пожелават училището да бъде уютно и полезно и за деца, които не блестят с върхови интелектуални възможности, но са добри и силни в друга сфера.

Чуйте разговора с майката.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26