Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Цветалина Танкова:

Има директна връзка между високата кръвна захар и тежестта на протичането на Covid-19

Проф. Цветалина Танкова
Снимка: УБ по ендокринология

Захарният диабет се отнася към заболяванията, които са свързани не с по-висок риск от заразяване с коронавирус, а с по-висок риск от бързо прогресиране, от тежко протичане и неблагоприятна прогноза, в случай че се заразят с този вирус и в случай че развият Covid-19. Когато тези хора имат допълнително и високо кръвно налягане, и сърдечно-съдови заболявания, и затлъстяване, и бъбречни заболявания, когато са и в по-напреднала възраст, това допълнително увеличава тежестта на Covid-19. Данните, които има до момента – от Китай, САЩ и Италия – показват, че хората, хоспитализирани с Covid-19 – 1/4 до 1/3 от тях имат захарен диабет. Това каза проф. Цветалина Танкова, ендокринолог, началник на Клиниката по диабетология в Университетската болница по ендокринология в София, ръководител на Катедрата по ендокринология в Медицинския университет - София, в здравната рубрика на ''Нашият ден''

Захарният диабет предразполага към по-тежко протичане на заболяването

И затова тези хора се нерядко се оказват в болнично заведение. Може да има и леко протичане и при пациентите със захарен диабет, но човек трябва да е подготвен и за неблагоприятно протичане на заболяването. 

Има директна връзка между високата кръвна захар и тежестта на протичането на Covid-19

Основната цел при хората с диабет в условията на пандемия е да постигнат и да поддържат добър контрол на кръвната захар. Това би им осигурило по-малък риск от тежко протичане на заболяването. Това е най-важното.

Противоепидемичните мерки са два пъти по важни за хората с диабет

Изключително важно е и поддържането на добър контрол на кръвната захар, като си инжектират редовно инсулина и си приемат редовно лекарствата. Важно е да се придържат към назначената терапия. Важно е, разбира се, храненето, физическата активност, която подобрява имунитета. 

Ако се разболее с Covid-19 и формата на заболяването е лека, пациентът си остане у дома, тогава не е нужно да се променя лечението на диабета. Но при по-тежко протичане на заболяването обикновено се преустановява прилаганата терапия и се преминава към лечение с инсулин. 

Подготовката на пациента за Covid-19 включва той да има на разположение контактите на лекаря, на когото ще се обади, в случай че се почувства недобре, за да получи съвет какво да прави. 

Пациентът трябва да знае къде да отиде да си направи съответните изследвания, на кого да се обади. Защото целият този алгоритъм е разработен, създаден и само лекарят може да му каже какво да направи.

Разговорът с проф. Цветалина Танкова, ендокринолог, началник на Клиниката по диабетология в Университетската болница по ендокринология в София, ръководител на Катедрата по ендокринология в Медицинския университет - София, е част от кампанията на БНР, осъществявана от програма "Христо Ботев", "За здравето – заедно в борбата с коронавируса". Целта на тази кампания е с помощта на водещи специалисти – лекари и учени, да даде вярна и точна информация за всички въпроси, свързани със здравната ситуация в момента.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Както искате да постъпват с вас човеците, тъй и вие постъпвайте с тях

Това е първата норма от основните начала на християнската социология, а и на морала, донесен в света от Спасителя. Това е основата, но тя не е достатъчна, за да се достигне до по-съвършен живот. Синът Божи изяснява "дай, за да получиш", но така постъпват и езичниците. От гледище на Христовия морал естествено тази максима трябва да прерасне в..

публикувано на 29.09.24 в 09:10
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20