Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адекватни ли са мерките за спасяване на летния сезон 2020

Буреносни облаци и над българския туризъм вследствие на пандемията: лято 2020 е пълно с неизвестни.
Снимка: БГНЕС

На пръв поглед всички са загрижени за туризма, който попада сред най-засегнатите сектори на икономиката. Също така всички са съгласни, че летен туризъм не е синоним на морски курорт и че летният сезон на 2020 трябва да бъде подчинен на идеята България да бъде гостоприемна към българския турист.

Как обаче да бъде спасен летният сезон тази година и да постигне благородната цел българите да преоткрият България не само през 2020, а и по принцип.

В последните дни като че ли се говори само за безплатни чадъри и шезлонги и мерене на отстояния в пясъка. (На среща на премиера с представители на ресторантьорския и хотелския бизнес се взе решение за намаляване на ДДС на 9%.)

"Нашият ден" покани представители на различни сектори в един разговор накъде да поеме туризмът, за да излезе от кризата?

Депутатът от ВМРО Искрен Веселинов представи предложенията за промени в законодателството. Сред предложенията беше спасяване на чартърните полети и гарантиране на достъпа на чуждестранни туристи, предполага се най-вече до големите морски курорти. Подобна мярка би била и доста скъпа, а и изисква здравното министерство да се натовари, поемайки отговорност за контрола и гарантирането на здравната безопасност.

Чуйте и останалите предложения, засягащи намалено ДДС, удължаване на периода за връщане на платени вече такси за пътуване в чужбина. Както и ваучери за почивка.

"Най-лесно е да ни оставят да работим, а после да мислят как да ни подпомагат – каза Явор Стоянов от Асоциацията на планинските водачи, който не се разпознава в мерките за спасяване на туризма.

Ако някой отрасъл на туризма може да се възстанови бързо, то е именно планинският, устойчивият, екологичният. Същевременно има забрана за посещение на хижи, за използване на огнища и чешми." 

Тези и други куриозни моменти в спасителната програма изтъкна Явор Стоянов:

"Добре щеше да е вносителите на мерките в НС да се бяха допитали до хората от бранша – каза д-р Мартин Захариев, зам.-председател на Управителния съвет на Националния борд по туризъм. Той коментира идеята за ваучери, която не е от днес и работи добре в страни като Германия, Франция и в съседна Румъния.

Захариев донякъде иронично изрази опасение туристическият сезон да не бъде удавен в опити да се спаси.

Срокът за строеж по морето беше извънредно удължен до 15 юни. Бетоненото настъпление продължава, възможност за протести и контрол няма. На 6 май разбрахме за унищожените гнезда в района на Дуранкулашкото езеро от същия собственик, който преди години изля бетон в резерват "Яйлата". 

Докато карантината затваряше очите ни, ВМРО внесе законопроект, който да узакони строежа върху дюни и предвижда ново увеличаване на глобите за палатки. Това са част от проблемите, изложени от Борислав Сандов, Координатор на кампаниите за Фондация за околна среда и земеделие. Той също изрази недоумение защо екологичният, планински устойчив туризъм, който е и най-малко рисков, е обект на най-тежките и абсурдни забрани и няма да бъде подпомаган, и кой и как ще се възползва от мерките за подпомагане.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Имунната система през есента: Как да се подготвим за грипния сезон?

В предаването "Lege Artis" беше обсъдена темата за имунната система през есента, като специалистите по вирусология предупредиха за предстоящ бум на заразните болести у нас. Един от водещите експерти в областта на имунологията и алергологията, акад. д-р Богдан Петрунов,  объсди темата в ефира на предаването. " Имаме два пътя за стимулиране на имунитета..

обновено на 02.10.24 в 12:46
 Експертен център за хемофилия, таласемия и други редки доброкачествени хематологични заболявания при деца

Йордан Недевски: България е на добро място в лечението на децата с хемофилия

Конференцията на Европейския хемофилен консорциум ще се проведе от 4 до 6 октомври 2024 г. в Гранд хотел "Милениум София", съобщават организаторите. Това ежегодно събитие събира водещи експерти в областта на хемофилията, пациенти, представители от европейските асоциации по хемофилия, представители на фармацевтичната индустрия и други заинтересовани..

публикувано на 02.10.24 в 11:59

Майки с колички и възрастни хора – част от дебата за достъпната среда

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" се обсъжда темата за достъпната среда за хора с увреждания , майки с колички и възрастни хора. Събеседник е Валентина Христова , представител на общността "Мостове" и майка на дете с увреждане, която разказва за кампанията "Задай посока". Основната цел на кампанията е да насърчи гражданите..

обновено на 02.10.24 в 11:54
Проф. д-р Иван Костов

За рака на маточната шийка и имунизацията срещу човешкия папилома вирус

Октомври е Международен месец за борба с рака на гърдата, а в момента стартира и информационна кампания за скрининга на маточната шийка и имунизацията срещу човешки папилома вирус (ЧПВ). Гост в Lege Artis e проф. д-р Иван Костов –  акушер-гинеколог, директор на УСБАЛАГ "Майчин дом", ръководител на катедра "Акушерство и гинекология" към..

публикувано на 02.10.24 в 11:50

Отвъд клетките: Значителен брой българи искат по-добро отношение към животните

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден", по случай Световния ден на селскостопанските животни и в навечерието на Международния ден за защита на животните, обсъдихме важни теми, свързани с отношението към животните и практики, които би трябвало да останат в миналото. Един от поводите за дискусията е неотдавнашното решение на Ветеринарния..

обновено на 02.10.24 в 10:51