Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да се докара, както ѝ прилича

Историческата сграда на Централната баня в София е обект на спор за бъдещото й предназначение
Снимка: БГНЕС

На 13 май 1913 г. е открита сградата на Централната минерална баня. Онази прекрасна сграда в историческия център, около който е възникнал градът ни, сега се руши. Централното ѝ фоайе е музей, а северното крило не просто пустее, а се руши от години. В момента тече конкурс за концесия, който трябва да определи какво да бъде и как да се ползва. 

През това време водата се излива със скорост 7200 литра на всеки час директно в канала – това установиха групата Destructive Creation през февруари, когато водеща тема на новините беше водната криза в Перник.

Днес се твърди, че банята няма как да функционира като баня, понеже нямало достатъчен дебит. Тя е затворена, както са затворени и другите 40 минерални извора в столицата.

В "Нашият ден" журналистката Антоанета Салфидж цитира запазен архив от далечната 1881 година, когато наместникът на турската власт Ахмед паша иска банята да остане под турска юрисдикция.

Градското управление обаче заявява, "че си знае, че баните са градски, че трябва да се използват от гражданите и преустройството им не е за по-голям доход, а да се докарат както им прилича."

Така се взема решението банята да се прехвърли към общината, която тегли голям кредит, за да построи банята. Това се случва във военно време, но въпреки това сградата е издигната "така както ѝ прилича".

13 май 1913 г. се оказва "отпушваща" дата, което не е случайно, за да се отвори един лечебен извор, той трябва да бъде отпушен – което е и подходяща метафора за днешния ден преди окончателното вдигането на извънредните мерки.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мария Алкалай: Игровизацията допринася за трайността на знанията

Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в образованието. Мария Алкалай от Сдружение "Възможности без граници" коментира в ефира на „Нашият ден“, че всъщност няма нищо по-ефективно от ученето чрез игра . Всяко дете още от най-ранна възраст..

публикувано на 31.10.24 в 11:23
Зорница Русинова

Зорница Русинова: Гъвкаво обучение е ключът към адаптацията в технологичната ера

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гостува Зорница Русинова , председател на Икономическия и социален съвет (ИСС), която коментира новите анализи на съвета, насочени към предизвикателствата в демографията, образованието и пазара на труда в България. По нейни думи, през настоящата година ИСС е изготвил няколко ключови..

обновено на 31.10.24 в 11:18

Вечер на литературата и музиката в Двореца

Австрийската библиотека "Д-р Волфганг Краус" и Австрийското посолство в София организират на 31 октомври 2024 г. от 19:00 ч. в Балната зала на Националната галерия / Двореца събитие, което съчетава литературно четене и музикален концерт с участието на писателя Илия Троянов и музикантите Александър и Константин Владигерови. По време на..

обновено на 31.10.24 в 10:00

Петиция за Черно море: Над 15 000 души подкрепят създаването на защитени зони

Международният ден на Черно море се отбелязва на днешния 31 октомври. Той е обявен през 1996 г. в Истанбул, Турция, по време на срещата на министрите на околната среда на България, Грузия, Румъния, Русия, Турция и Украйна . Целта е да се повиши осведомеността на международната общност за необходимостта от регионално сътрудничество за опазването на..

обновено на 31.10.24 в 09:25
Доц. Росен Калпачки

Българското дружество по инсулт ще обучава лекарски екипи в областните болници

След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката по неврология в УМБАЛ "Св. Анна" и председател на Българското дружество по инсулт. В началото на разговора доц. Калпачки информира слушателите докъде е стигнало разработването на мобилното..

публикувано на 30.10.24 в 15:53