Израелска песен се превърна в международна молитва за възстановяване на пациенти с коронавирус, съобщава израелският сайт Vesti-Ynet.
Песента е написана преди 2 месеца, но вече има над 100 версии и се изпълнява на много езици – от Хаити до Ливан, от Венецуела до Хърватия. Видеоклипът ѝ е със стотици хиляди посещения и споделяния в интернет, а песента стана популярна в Съединените щати, Африка, Индия, Бразилия, Аржентина и Ливан.
Боже, излекувай я,
Боже, умолявам те,
Излекувай я сега!
Тогава ще бъдем по-силни и здрави...
Нейното заглавие и текст са от първата молитва в Тората, отправена към Всевишния от еврейския водач и пророк Моисей, когато сестра му Мириам се разболява от проказа: "Рефа на" ("Боже, излекувай я"), казва създателят на песента Яир Леви, 30-годишен офицер от запаса на специалните части на израелската армия.
Той е роден в сефарадско семейство, което спазва традициите. Служил е във военноморските сили и заедно с това реализира мечтата си – да стане музикант, който пише духовни песни, вдъхновени от древни еврейски молитви.
"Мелодията се роди от израза „Аз нитхазек и ве-нитрап“ („Тогава ще станем по-силни и ще се възстановим“)", сподели Яир Леви, който създава песента в пика на пандемията от коронвирус и е удивен, че молитвата на най-великия пророк на Израел вече се пее от хора по целия свят.
Яир Леви има музикално студио и успява да направи професионален запис в дует с певицата Шей Сол, известна с групата „Кедем“ и с изпълнението си на библейските Псалми.
По време на карантината в Изрел Яир Леви и Шей Сол завършват песента и я споделят в интернет, призовавайки феновете си да преведат думите ѝ на различни езици и да ги разпространяват по-нататък, като молитва за изцеление на света.
Нашият кореспондент в Израел Весела Райчинова тръгна по следите на тази песен, откри нейните автори и ги помоли да разкажат историята ѝ специално за „Артефир“ на БНР, където песента-молитва прозвуча за пръв път в българския ефир.
Тук можете да чуете песента.
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори – Симеон Кръстев, която е обединена под мотото "2 in 1". Вернисажът колаборира две различни техники, а именно, акварел и маслена живопис. Откриването на експозицията предизвика жив интерес в..
Каква е разликата между западните и източните книжни панаири и форуми за литературен обмен? Как читателите в арабския свят се сдобиват с хартиени копия? Кои международни практики биват успешно интегрирани на българска почва и какъв е пътят на една книга от написването ѝ до преводи и чуждестранни издания? Гост на предаването "Литературата. Начин..
Професор Боян Добрев е ръководител на катедра "Стенопис" в Националната художествена академия и е доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства. Създател е на множество мултимедийни реализации за нуждите на Министерството на външните работи, Софийски университет "Св. Климент Охридски", Министерство на икономиката, Посолството на САЩ в България,..
Илюстраторката и графична дизайнер Александра Рамирес е базирана в Лондон вече повече от 10 години. Нейната работа е насочена към дигиталния дизайн, но в изложбата си Slam Dunk в столичното галерийното пространство L44 Рамирес изразява огромната си любов към спорта и баскетбола, експериментирайки с техниката ситопечат. Александра е специализирала в..
Със своя "НЕпътеводител за Италия от А до Я" блогърът и пътешественик Иван Кръстев потапя читателите в магията на така наречената "Страна на Ботуша". Кръстев работи в строгата сфера на финансите, но неговата страст е пътуването. Като пишещ пътешественик той членува в Асоциацията на журналистите и писателите по туризма (АБУЖЕТ)...
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg