Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой: Иван Стоянов

Колко свободен е един свободен артист

Иван Стоянов
Снимка: личен архив

Да избягаш, за да си цветен – или колко свободен е един свободен артист. Иван Стоянов е главен герой в "Нашият ден". Започва живота си като Иван. Става популярен като Питър. Пее като Анджелика Съмър. Един артист, който обича ярките цветове и свободно сменя костюмите, но се притеснява за оцеляването си в София, разказва за музиката, поезията и постмодерната си колекция от самоличности. Иван Стоянов е главен герой в "Нашият ден":

"В България се занимавах с независимо изкуство – пърформанси, танци, театър. Учих в Класическата гимназия, в Софийския университет и в Нов български университет.

Постепенно с годините започнах да усещам как границите около мен започват да се стягат и забелязах, че колкото повече започвам да експериментирам с външния си вид, толкова по-опасно става за мен да живея в България

Ходих по "Еразъм" в Полша преди няколко години, после пак заминах по "Еразъм" в Германия..." 

Метафора ли е думата "опасно"

"За мен не е метафора. Бях нападнат в гръб на улица "Дондуков" в София от непознат за мен мъж, бях ритан... посред бял ден. В този момент ми стана ясно, че трябва по някакъв начин да се погрижа за физическата и психическата си цялост."

Стоянов припомни за жестокото убийство на Михаил Стоянов в Борисовата година преди 12 години, за мотивите на убийците – "прочиствахме градинката от гейове...", за намалените им присъди накрая...

Експериментите с външния вид – кое предизвиква желание да смажеш цветното

"Това е стил, който аз наричам "андрогинен" – съчетава в себе си различни уж традиционно мъжки и традиционно женски елементи. На ревера имам октопод от Милена Маркова - Милене, която ръчно ми го уши. Октоподът е на ревера на всички нас – той е пуснал пипалата си дълбоко. 

Карантината, която се стреми да изолира различните

"Тук, в Германия, се чувствам много по-спокоен. Вече съм част от Кьолнския ъндърграунд. Имам обичайните трудности на човек в чужда държава. Помагат ми моите български и немски приятели. Аз започнах живота си наново и благодарение на това започнах да виждам живота в България по друг начин. Това ми даде възможност, като музикант и като артист, да заема още по-ясна гражданска и социално ангажирана позиция."

Повече можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антология разкрива живота на средновековните хора

Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси.  В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..

публикувано на 28.11.24 в 16:22

Лица от Кавала

"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..

публикувано на 28.11.24 в 16:10

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10

Преподавателят и Принцът: Нишкови за фотографията – като страст и професия

В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..

публикувано на 28.11.24 в 09:46