Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Volare, Летя

Доменико Модуньо
Снимка: Стопкадър Youtube

„Мисля, че сън като този,
няма никога да се върне:
боядисах ръцете и лицето си в синьо.
После дойде изведнъж бърз вятър
и полетях в безкрайното небе.

Летя! Пея!
В синьо, щастлив съм тук – горе!

…….

Летя! Пея!
В синьото на твоите сини очи!
Щастлив съм да бъда тук – долу!
С теб.“

За начало на срещата ни избираме вечната песен на Доменико Модуньо „Синьо, боядисано в синьо“ (Nel blu dipinto di blu), позната на света като „Воларе“, Volare (Летя). Създадена е от Модуньо заедно с Франко Милиачи и през 1958 година е класирана на първо място в песенния фестивал Санремо. Песента „Воларе“ стига до първото място и в американската класация Билборд, а през 1959 година е обявена за запис и песен на годината при определянето на първите награди „Грами“, на двете официални церемонии по награждаването: в Бевърли хилс, Калифорния и в Ню Йорк Сити.

В „Изпята поезия“ песента на Модуньо звучи с изящен прочит на певицата Малика Аян (Malika Ayanne). Със своето изпълнение родената в Милано Малика Аян се вписва в неизброимите версии на „Воларе“, сред които са кавъри на Дийн Мартин, Джани Моранди, Франк Запа, Бари Уайт, Ела Фитцджералд, Луис Армстронг, Лаура Паузини, Клаудио Балиони, Ерос Рамацоти, Дейвид Бауи, Мина, Пол Маккартни… с полет до безкрая, където води любовта.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мадам Бътерфлай", опера в три действия, от Джакомо Пучини

Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..

обновено на 31.01.25 в 11:12

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 февруари 2025 г.

1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...

публикувано на 31.01.25 в 10:50

Песенната изповед на "македонската самодива" – Росица Лазарова

Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..

публикувано на 30.01.25 в 17:30
Ювал Рафаел

Оцелялата от фестивала "Нова" Ювал Рафаел ще представи Израел на Евровизия

Ювал Рафаел, преживяла нападението на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., е избрана да представи Израел на тазгодишния песенен конкурс "Евровизия" . Талантливата певица спечели шоуто за таланти "Следващата звезда" и ще участва от името на родината си през месец май в Базел, Швейцария. 24-годишната Рафаел оцелява по чудо на музикалния фестивал "Нова",..

публикувано на 29.01.25 в 08:45

Константин Костов – между класиката и джаза

След завръщането си от Германия преди няколко години, джаз пианистът, композитор и аранжор Константин Костов се налага като име и на българската музикална сцена с иновативни концертни и студийни проекти. Роден във Враца и завършил НУИ "Панайот Пипков" - гр. Плевен в класа по пиано на Елеонора Карамишева, по-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в..

публикувано на 29.01.25 в 08:05