Новата книга „Театър от пясък“ на Мая Кисьова е истинско предизвикателство за читателите и почитателите на театралното изкуство. Удоволствие, което развихря фантазията и ни напомня, че любовта към театъра има различни форми и измерения.
В книгата присъстват всички персонажи, които създават едно представление – реквизитор, помощник режисьор, гримьор, суфльор, сценограф, композитор, костюмограф, актьори, режисьор, драматург, портиер, директор на театър.
„Театър от пясък” е бутиков текст, структуриран като азбучник. 28-те фрагмента са създадени по удивително лек начин. Талантливата актриса избира да структурира текста в японската форма „хайбун”, която го ограничава до брилянтна есенция, канейки читателя да доизгради своя сценичен свят.
Идеята на Питър Брук за празното пространство – като условие за универсален театрален процес – тук добива материалност. Защото пясъкът е нищо и всичко.
„...Емоцията, яркостта, импровизацията, същностни за театралното изкуство, проникват и в текстовете. „Театър от пясък“ също носи изброените черти. Тук обаче Мая Кисьова стига най-далеч в играта да пишеш.
Кой е читателят, когото тази книга би заинтригувала?
Читателят-артист, в най-широкия смисъл на това определение. Той би оценил фантазията, която е открояващо се качество на този проект. Същевременно написаното би било любопитно за младежката аудитория, която се доверява не на сухите, затънали в изчерпателност и многословие изкуствоведски изяснявания на различни термини, а на предизвикателния автор. Мая Кисьова е такъв. И то не с поза и преднамереност, а с умението да превръща всичко в игра, доверчиво отворена към всички непредубедени. Изисканите художнически решения, които съпътстват проекта, добавят към него още цвят и неочакваност.”, пише доц. Юрий Дачев в предговора на книгата.
Мая Кисьова разказа в „Артефир“ за творческия процес и вдъхновението да напише книгата и за проблемите пред артистите на свободна практика в условията на вирусната криза.
В новата книга на писателя "Убийство на булевард "Стамболийски" отново се срещаме с познатия характерен почерк, но бавната му и наситена с нюанси проза тук е ускорена, историята е разказана с динамика и с типично Чавдар-Ценовия неподражаем хумор. Преплитането на "криминалната" история, която уж е главна, ако съдим по заглавието, с драмата на средния..
В Драматичен театър – Пловдив тази вечер отново ще се играе "Одисей", една от най-мащабните постановки на творческия тандем Диана Добрева – режисьор и Александър Секулов – драматург. Повече за пътя на човека към себе си, срещу себе си и отвъд себе си в постановката разказва Александър Секулов – чуйте:
В "Нашият ден" проф. д-р Николай Ненов представя проекта на Регионален исторически музей – Русе "Българският Модерн – изложба и каталог". Интерактивната експозиция представя изявите на сецесионното изкуство в българското предметно битие през периода между двете световни войни. "Българският Модерн е специфично явление, слабо познато у..
Националният исторически музей представя изложбата "Древни находки и нови открития. Археологически сезон 2024" с над 1400 находки от 22 обекта в страната. В "Нашият ден" гостуват д-р Мариела Инкова , ръководител на отдел "История на България през средните векове VII-XVII в." и Михаил Ваклинов от отдел "История на българските земи в..
Регионална библиотека "Любен Каравелов" - Русе търси любовта в нас и около нас с фотоконкурса "Любовта е навсякъде". В "Нашият ден" Цветелина Шанова , библиотечен специалист, разказва, че фотоконкурсът е посветен на Деня на любовта и виното – 14 февруари . Снимките могат да интерпретират темата свободно – от отражението на обичта в..
Предаването е посветено на 90-годишнината от основаването на Българското национално радио и на изработената по този повод дигитална платформа за неговата..
Във Военномедицинска академия бе представен апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi от ново поколение. Апаратът комбинира високотехнологични иновации..
"Лазарица" е първата премиера за новата година в Драматично-кукления театър във Враца. Постановката по прочутата пиеса на Йордан Радичков е дело на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg