На този ден църквата почита светите равноапостоли Константин и Елена. Църковният празник е в памет на император Константин и неговата майка Елена. Повече за тяхното дело разказва в "Нашият ден" Пламен Сивов от сайта pravoslavie.bg.
"Този празник е изключително важен за Православната църква и не само. Император Константин е роден през 280 г. Тогава в империята има много междуособни борби и проблеми. В тогавашния исторически момент култът към императора е бил задължителен, а християните са били гонени и преследвани. Константин слага край на всичко това. И това е може би една от най-големите му заслуги към Църквата, заради която той е наречен равноапостолен. 313 година е Миланският едикт. Той е крайъгълен камък, но не само като формален акт, а въобще като преобръщане на цялостното отношение към християните.
При провъзгласяване на някоя личност за свята Църквата се ръководи от личния живот и добродетели. Има обаче фигури, които са с огромно влияние върху съдбините на големи маси хора. Няма много исторически податки за това какъв човек е бил Константин като вярващ и като християнин. Но неговото влияние върху съдбата на Църквата е толкова ключово, че тя го причислява към апостолите. Император Константин превръща християнството първо в призната в империята, а после и в ключова вяра. Той е организирал Първия вселенски събор, присъствал е, вземал е отношение по ключови богословски въпроси, като човек високообразован и с дълбоко разбиране за философията на християнството.
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Да пребориш дадена зависимост означава да разчупиш оковите на собственото си минало. Да изчистиш ума и с тялото си е дълъг процес на бунт срещу хаоса и борба за живот. Документалният филм "Чистота или смърт" събира историите на хора, зависими от наркотици, алкохол и хазарт, в цел да даде нова перспектива за разбиране на зависимостите и..
В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg