Тази седмица литературната онлайн рубрика „Още от Аларма“ на сайта на програма „Христо Ботев“ стъпва върху реално осъществено предаване от разгара на извънредното положение (април 2020 г.) – предаване от типа, станал изключително функционален (а и атрактивен) във времената, когото директният контакт със събеседника беше невъзможен с оглед опазването на здравето на гостите ни. Пикът на пандемията и социалната изолация показаха, че чудесни предавания могат да се правят и дистанционно – с изпратени предварително насоки и теми за размисъл на „госта в студиото“, който на достатъчно добро домашно звукозаписно устройство (все пак в XXI век живеем) и влагайки цялата си артистичност и изобретателност, после изпращаше за монтаж, обработка и включване в общия колаж на „Аларма“ отговорите си. Така в голяма част от случаите нашите предавания успяха да избегнат гъгнивия, натоварващ ухото и често неразбираем звук на телефонния запис или металическото бездушие на скайп-връзката. Естествено, не във всички случаи това беше възможно, но в следващите дни тук ще прозвучат отново най-добрите примери за този нов, наложен от извънредните обстоятелства начин на правене на интересни радиопредавания.
А междувременно нещата стигнаха дотам, че рубриката за читателски писма „Говори с Нева“ на Нева Мичева за онлайн изданието за авторска журналистика „Тоест“, за която става дума в разговора в „Аларма“ от април, постепенно се оформи като книга. И тя ще излезе в края на следващата седмица. Нева Мичева, припомняме, е преводач на Дино Будзати, Итало Калвино, Сесар Айра, Примо Леви, Жорди Галсеран, Роберто Боланьо, Хуан Хелман и още редица емблематични за ХХ и ХХI век световни автори, редактор на поредицата „Кратки разкази завинаги“, журналист в областта на културата, пътешественик по кинофестивали и пътешественик въобще и един от най-интересните регулярни гости в „Аларма“ (кога всеки месец, кога през година). Освен с конкретните истории от областта на независимата журналистика и литературата, предаването, което можете да чуете тук, е ценно и с размислите на Нева Мичева за карантината и извънредното положение – реалност, която сякаш прекалено бързо беше забравена от бързащите да се върнат към консуматорския режим отпреди пандемията човекопотоци.
Театрална къща "Мариета и Марионета" ще зарадва многобройните си почитатели със завръщането на авторския спектакъл "Снежен сън" под режисурата на Мариета Ангелова - Марионета. Публиката ще има възможност да "надникне” в страната на Дядо Коледа – Лапландия и да стане свидетел на последните приготовления на подаръците за всички, които вярват в коледния..
След премиерата си в Бургас и София, новата стихосбирка "Литания" на Бина Калс бе представена и в "Артефир". Книгата е посветена на майката на поетесата и съдържа 44 стихотворения, писани през последните 12 години и обединени в седем цикъла. Редактор на "Литания" е Роза Боянова. Фотографията на корицата е писателя фотограф д-р Любомир Калудов. В..
Първата среща от новата инициатива на Photoworld, наречена "Уроците на неуспеха", събра известните съвременни фотографи Валерий Пощаров, Пенко Скумов и Свилен Начев в рамките на едноименна дискусия. Говорим и с тримата в "Какво се случва" по въпросите какво е успех и какво неуспех в полето на фотографията днес. "Хората често си задават технически..
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето посещение в "Страната на изгряващото слънце" – специално място, в което преоткрива себе си: "Кацнахме по залез и първото, което видях от Япония, след седем години, беше залезът над Фуджи-сан и огрени..
Третото събитие от новата поредица "По следите на изгубената поезия" в Литературния клуб на Столична библиотека е на 18 декември от 18:30 ч. Поредицата се представят автори, започнали творческия си път като поети, но след това преминали към друг жанр или жанрове, в които са се утвърдили. Този път гостува писател, чиято популярност се гради върху..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Трима знакови автори – проф. Божидар Бончев, проф. Греди Асса и Атанас Парушев-Шока излагат свои творби в обща изложба в столичната галерия "Ракурси"...
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg