Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Психично здраве и ангажирана електронна музика (II част)

Д-р Веселин Тенев, личен архивПродължават срещите на „Аларма“ с д-р Веселин Тенев, легенда от даркуейв-квартета „Мъртви поети“ и от ефира на програма „Христо Ботев“ в близкото минало и лекар-психиатър на първа линия в Айова Сити (и композитор на електронна музика в свободното си време). Водещата Милена Воденичарова и редакторът Цветан Цветанов разговарят с него дистанционно за творчеството по време на пандемия (доколкото на един лекар въобще му остава време за такова), за някои позабравени антипсихотични медикаменти като хлорпромазина, които може би биха имали някаква роля… в третирането на случаи на Covid-19, за това как се ориентират лекарите в морето от информация и дезинформация днес, за това как звучи саундтракът на тази пандемия, за света по време на и след Covid-кризата… В един момент идва и припомнянето на някои авторски рубрики на д-р Тенев отпреди две десетилетия и веднага следва въпросът ако днес му се предложи да води такава радио-, вестникарска или онлайн-колонка (като „Лекар с нож“ едното време), какво би съдържала тя… Музиката, която е включена в онлайн-версията на предаването (с любезно преотстъпени права от автора за вечни времена) съдържа премиерни произведения на двата настоящи музикални проекта на д-р Тенев – по-екстремния и пост-апокалиптичен Crocks In Tears и по-задушевния, ориентиран към ембиънт-музиката Oumuamua Calls.



Очаквайте и още. То винаги има още… Едно пиленце беше прошепнало на екипа на „Аларма“, че се готви и реюниън на „Мъртви поети“, порядъчно осуетен от пандемията. Ама да видим…

ВИЖТЕ ОЩЕ

Маестро Валентин Пейчинов отново в България

Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". Маестро Валентин..

публикувано на 01.07.24 в 16:35
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40

Британският критик Грегор Таси – впечатлен от солистите, хора и оркестъра на Софийската опера

Днешното издание на "Неделния следобед" е посветено изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър..

публикувано на 30.06.24 в 08:05