Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защото сме хора

Кризисните ситуации са моментите, в които човещината и солидарността трябва излизат на преден план. Именно такава е тази история. Може би през последните месеци много от вас за виждали пакети с храна, оставени на ключови места в столицата, които изчезват много бързо, за да бъдат заместени от нови. Ако все още се чудите кой стои зад това, една от създателките на групата „Защото сме хора“ – организацията, която седи зад благородната инициатива безвъзмездно раздаване на храна на хора в нужда, разказва в "Семейно радио".

Това е Соня Чакърова, която бърза да уточни, че идеята не е нейна. Всичко започва, когато един все още неизвестен човек оставя десет хляба на метростанция в жк „Младост“. Соня вижда снимката в социалната мрежа и веднага решава тя също да купи хранителни продукти и да ги остави на „Орлов мост“. Към нея бързо се присъединяват още три нейни приятелки – Борислава Ненова, Цвета Димитрова и Михаела Георгиева, а в момента членовете на групата „Защото сме хора“ надхвърлят 2200 души. 

Примерът им вече е последван и извън София – в Пловдив, Зорница Шушутова също организира доброволци, които раздават храна на повече от 100 семейства. Една седмица по-късно се появява инициатива във Варна. Целта им остава една – да се включват все повече хора в повече градове. 

Ако искате и вие да станете част от инициативата „Защото сме хора“, информацията ще намерите в страницата им във фейсбук, както и от разговора на Ирина Вълчанова със Соня Чакърова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Задължения към топлофикационни дружества и защита на правата на потребителите на топлинна енергия

В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, отговаря на слушателски въпроси в ефир. Задължения към Топлофикационни дружества и защита на правата на потребителите на топлинна енергия ПРЕД СЪДА. Въпросите, свързани със задължения към топлопреносни..

публикувано на 19.09.25 в 14:30
проф. Илин Савов и Анелия Торошанова

Новите предизвикателства пред киберсигурността в здравния сектор и местната власт

Какви са новите предизвикателства пред киберсигурността в здравния сектор и местната власт. Рискове и опасности за младите в интернет.  Гост на предаването "Законът и Темида" е проф. Илин Савов – експерт по специални разузнавателни средства, киберсигурност, киберзащита, противодействие на киберпрестъпления и злонамереното използване на изкуствен..

публикувано на 19.09.25 в 12:45

България става част от световната молитвена верига "Заедно за мир"

На 21 септември 2025 г. България ще бъде част от международната инициатива "Заедно за мир" – глобална молитвена верига, която ще се проведе едновременно на четири континента. За събитието пред редактора Таня Любенова разказа инструкторът по въздушна йога Людмил Дренски . Той подчерта, че в инициативата ще се включат различни градове и..

обновено на 19.09.25 в 11:37

Изборът да се завърнеш в България

Да се завърнеш в България – изборът, причините, философията на такова решение дискутираме в "Какво се случва" с Екатерина Шикерова, психолог, завършила в Страсбург, живяла и работила във Франция, която 2015 година се връща в България и практикува тук и архитект Веселин Алексиев, живял в САЩ до пълнолетието си, днес преподавател и активист. "Има..

публикувано на 18.09.25 в 09:29

Д-р Драгомир Иванов: Националната антибиотична политика е комплекс от много фактори

Кръгла маса за антибиотичната резистентност провежда Националният център по заразни и паразитни болести, съвместно с Министерството на здравеопазването, Българска асоциация "Единно здраве" и Българска агенция по безопасност на храните. "Форумът има за цел да представи интердисциплинарен и холистичен подход по отношение на антибиотичната..

публикувано на 17.09.25 в 12:51