Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Боян Ботйов:

Христо Ботев – най-висша духовна мярка и символ на нацията

Боян Ботйов - правнук на Христо Ботев
Снимка: БГНЕС

За мен Христо Ботев, като историческа личност, е съчетание между думи и дела, най-кратко казано. Това сподели в "Нашият ден" Боян Ботйов, правнук на поета революционер Христо Ботев и председател на фондация "Христо Ботев": 

Единство на думи и дела

"Човек от плът и кръв, един гений, който оставя на България двадесет и няколко стихотворения, едно по-малко познато гениално публицистично наследство и разбира се, живот, отдаден за свободата на България – тази велика саможертва, която извършва той заедно със своите 209 четници от Ботевата дружина."

Духовна мяра и непостижим идеал

"Да, наистина е бил съвършен. Това е човек, който идва на тази земя със знаците на своята предопределеност, както всички велики личности. Съдбата му определя особена роля – чрез своя гений и дело да осмисли цялата Възрожденска епоха и да стане най-висша духовна мярка на нацията и неин символ."

Ботев по света

"Много са преводачите на Ботевото творчество по света – над 40 са езиците, на които е преведена поезията му и части от неговата публицистика, от прозата му. Той е един световнопризнат творец. И ако България беше една Велика сила, каквато е била през Средновековието, той щеше да е сред пантеона на най-известните световни творци и борци за свобода."

Мисията на международната фондация "Христо Ботев"

"Вече 25 години работим да пробуждаме съзнанието на младите хора с творчеството и с делото на Христо Ботев. Връчваме всяка година награда на преподавател в областта на хуманитарните дисциплини на Деня на будителите в различни градове. Много Ботеви вечери, викторини, много работа имаме с младите хора в стотиците училища, носещи името на Ботев. Стремим се да го представяме като една творческа и революционна завършена личност. Младите хора имат нужда от това и те си дават ясна сметка какви са нашите национални герои, какво трябва да вземем от миналото и да го пренесем в днешния ден, за да бъдем достойни наследници на тези, които осигуриха свободата на България."

Почит към Ботев

"Всеки преценява как да почете Ботев и неговите съратници и всички загинали за свободата на България – с минута мълчание под воя на сирените, с препрочитане на неговото творчество, с цвете пред негов паметник... Това е вътрешна потребност и избор на всеки от нас."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лабораторията за слава FameLab" – най-големият конкурс по комуникация на науката в света

След пет подборни кръга из страната и дори на остров Ливингстън на 11 май (неделя) в "София Тех Парк" ще се състои закриващото събитие на XV Фестивал на науката, в което 12-те финалисти ще разкажат своите триминутни истории от различни научни области.  Един от участниците ще представи България на международния финал на конкурса..

публикувано на 08.05.25 в 11:45
Вилхелм Кайтел подписва капитулацията на Германия

В Деня на победата: Между историческата истина и манипулацията

8 май е Денят на победата във Втората световна война. За историческата истина и манипулативните замени в историята в "Нашият ден" разговаряме с учителя по история Емил Джасим . Разговорът започва с представяне на историческите факти, свързани с днешната дата. Първият договор за капитулация на нацистка Германия е подписан на 6 срещу 7 май 1945..

публикувано на 08.05.25 в 10:02

Започва Фестивалът на науката

Международната година на квантовите науки и технологии и на опазването на ледниците, 150 години от създаването на Международното бюро за мерки и теглилки в Париж, 120 години от откритието на млечнокиселата бактерия от българския учен д-р Стамен Григоров и 100 години от създаване на специалност География в Софийския университет – това са само част..

публикувано на 08.05.25 в 09:32

Съвременната медицина срещу имунния дефицит – новите възможности

През последните години все по-често се диагностицират случаи на имунен дефицит – състояние, при което имунната система не функционира ефективно. Според д-р Петя Янкова , клиничен имунолог, това не е непременно знак за по-голяма заболеваемост, а за напредъка на медицината, който позволява откриването на тези иначе редки и често генетично..

публикувано на 08.05.25 в 08:10

Церебралната атрофия – заболяванията, скрити зад този термин: лечение и перспективи

Церебрална атрофия – кои заболявания се крият зад този термин, какво е лечението и какви са перспективите пред лекарите и пациентите? За тайните на мозъка в Lege Artis разговаряме с невролога д-р Нейко Нейков. Церебралната атрофия, по думите на д-р Нейков, е нормален процес, свързан със загубата на неврони. Усъвършенстването на мозъка..

публикувано на 07.05.25 в 12:35