Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Истории от карантината” – за коронавируса с езика на театъра

Повече от два месеца театрите в цялата страна бяха затворени и можехме да гледаме представленията им единствено онлайн. За щастие ситуацията започна да се нормализира и Плейбек театър „Storycatchers” вече е готов да представи утре вечер от 20 часа своя нов спектакъл „Истории от карантината“.

Представлението ще се играе наживо на Откритата сцена на Националния студентски дом, който създаде специален Фонд "Сцена за независими артисти" в подкрепа на свободните творци.

Входът за представлението е свободен, а изходът – дарение (според джоба), уточняват организаторите. Ако желаете да присъствате на спектакъла, е необходимо предварително да си запазите място, заради ограничения капацитет на сцената.

"Storycatchers" е професионална театрална компания, занимаваща се с playback театър от 2018 година. В рамките на всяко представление в сценарий се превръщат историите на хората от публиката, които биват спонтанно изигравани и озвучавани на сцената веднага след тяхното споделяне. Названието му идва от английското “to play it back” – да върнеш обратно историята - изиграна”.

В „Артефир” ви срещнахме с актрисата Ина Гергинова, която участва в „Истории от карантината“ и е един от основателите на Плейбек театър „Storycatchers”.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба на Веселин Начев "10 филма от 20 век"

Създадени през последната година, картините на Веселин Начев припомнят важни филми на световноизвестни режисьори като Микеланджело Антониони, Виторио и Паоло Тавиани, Лукино Висконти, Нагиса Ошима, Ален Рене, Мартин Скорсезе, Клод Соте, Гаспар Ное, Бернардо Бертолучи и Алфред Хичкок. Целта обаче е отвъд просто напомнянето за филмите, а..

публикувано на 22.05.25 в 15:14

Какво казва текстът на собствения си автор

Този въпрос и отговорът му са в основата на експеримента на режисьора Марий Росен и формата "Текстът говори на Автора". Вече трета година и авторът, и екипът на представленията, и публиката участват в него с интерес. Тази вечер (22 май) от 19 часа в галерия "Прегърни ме" ще се състои срещата на писателката Яна Борисова с един от разказите в..

публикувано на 22.05.25 в 14:38

Голямата диктовка на живо от Националната библиотека

Малко преди Деня на Светите равноапостоли Кирил и Методий се отправяме към храма на книгата и словото.  Програма "Христо Ботев" излъчи извънредно студио от Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" .  В 11:00 ч. читалните на НИБКМ се изпълниха с участници във второто издание на инициативата Голямата диктовка II – "Пазител на българския..

публикувано на 22.05.25 в 14:30

РИМ – Враца представя научните изследвания на своите уредници

На 22 май 2025 г. (четвъртък), от 17:00 ч., Регионалният исторически музей – Враца ще представи първия том на сборника "Известия на Регионалния исторически музей – Враца". Събитието ще отбележи едно ново начало в дългогодишната традиция на научни публикации, свързани с културно-историческото наследство на Северозападна България. Сборникът е..

обновено на 22.05.25 в 12:10

Космосът между митовете и науката – нова изложба в Етнографския музей

На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе – митология и наука ". Изложбата представлява вълнуващо пътуване в света на звездите – от границите на митичното и сетивното до отвъд хоризонта. Събитието събира под един покрив културно и научно..

обновено на 22.05.25 в 11:55