Галерия „Арте“ представя създадените в най-последно време рисунки на художника Станислав Памукчиев. Това са творби сътворени в условията на принудителната изолация, в ситуация, в която психичната среда е натоварена с екзистенциални напрежения, особена равносметка и изострена сетивност.
Изложбата включва работи в три тематични посоки: разговор със себе си, изживяване и собствено разбиране и усещане на цялата натрупана цивилизация, като търсене на смисъла и фикциите на всичко онова, което ни заобикаля.
Циклите са: „Докосване“, „Завръщане“ и „Свещеното“ като израз на човешката същност с нейните копнежи, желания, утопии, драма и вникване в същността на нашето битие.
И друг път сме казвали, че в практиката на този художник рисунката е работно поле на първия творчески импулс, на първата следа и визуално обозначение на една идея или композиционно решение.
Но в тази изложба и в други негови изяви се уверяваме, че това не са обикновени рисунки, това са завършени с голямо внушение и сила мащабни и като размер и като психични и духовни съдържания, в които има особена сила, артистичност, и майсторство.
Творбите са изпълнени в целия спектър от техники и материали – маслени бои, акварел, туш, пастел, които създават богатството и майсторството на Станислав Памукчиев, отвъд рутината и названието – Рисунки. Това са мащабни, огромни като сила и изживяване творби, които носят в себе си цялата мощ на големите ренесансови художници. За тези проникновени, разтърсващи творби „Монолози – рисунки в изолация“ отново много точни са думите на философа проф. Георги Каприев, който казва: „Памукчиев рисува спасението, станало плът. Рисува пътя, истината и живота – тяхното вчовечено лице. При него то е изначален поглед към кръста – знае бъдещето като настояще. Станислав Памукчиев е в ядрения център на богоизобразяването“.
Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов. Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..
Гостът ни е учил режисура, актьорско майсторство и театрален мениджмънт в Париж и Ню Йорк. През 2008 година във френската столица основава компания, в която работи с артисти от над 20 държави. Двукратен носител е на наградата "Млад талант на Париж", присъждана от парижкото кметство. Създател е на фестивали, летни академии и " Театър на чудесата"..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса, кореспондент на Българското национално радио в Израел, директор на артсалон "Сели" и вицепрезидент на Конфедерацията на българските културни организации и дейци в чужбина. Тя гостува в "Артефир" по..
Кой създава ново културно пространство във Велико Търново, как можем да се включим в почистването на коритото на р. Янтра в града и какви истории ще разкаже след това там изложбата "Реките на миналото"– разказва в "Нашият ден" Гергана Иванова от фондация "Колективът". До края на седмицата продължава почистването на реката в частта край..
В Регионалната библиотека в Бургас писателят Георги Бърдаров ще представи най-новата си книга "Адажио за Мария". Авторът е решил да направи националната премиера на книгата си именно в морския град, където се намира любимата му библиотека "Пейо Яворов". На телефонната ни линия на "Нашият ден" директорката на библиотеката Яна Кършийска разказва за..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
В редакция "Хумор и сатира" сме виждали всякакви забавления и сме се убедили, че много важно е забавлението да е на точното място в точното време...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg