Отворено писмо за зелен рестарт на българската икономика чрез иновации тази седмица бе изпратено до министър-председателя, министрите на икономиката и на околната среда и водите.
Инициатива е на MOVE.BG, BESCO, Sofia Startup, Founder Institute София, Джуниър Ачийвмънт България, Нулев отпадък-България, "Институт Кръгова Икономика" и BCWT.
Кризата с Covid-19 отминава, което още по-категорично поставя на дневен ред въпроса за екологичното бъдеще на планетата.
Би било тъжно да не се възползваме от уроците и възможностите, които безпрецедентната кризат с Covid-19 отвори.
Събеседници в "Нашият ден" са част от инициаторите на идеята за зелен рестарт чрез иновации: Йордан Атанасов от София стартъп, Светослав Стойков от Института за кръгова икономика и Апостол Дянков от Джуниър Ачийвмънт.
Йордан Атанасов разясни основните точки в инициативата, включващи:
• инвестиране в нови и чисти технологии, които не вредят на здравето и природата;
• подкрепа на иновациите в промишлеността;
• подкрепа за екологичен транспорт чрез стимули;
• декарбонизация на енергийния сектор;
• подобряване на енергийната ефективност на сградите, което ще има екологичен и икономически ефект.
От разговора в звуковия файл ще научите и какви суми изплаща България всяка година за въглеродните си емисии.
Светослав Стойков от управителния съвет на институт Кръгова икономика, акцентира върху необходимостта от смяна на модела на линейната икономика с кръгов - което вече се предприема на много места. У нас също не липсват хора и компании, способни да осъществят промяната - оптимистичен е Стойков.
Моделът, учтиво наречен "подновяване на цикъла на производство", предполагащ на всеки пет или десет години да купуваме нови битови уреди и да изхвърляме старите, трябва да остане в историята и да бъде подменен с отговорно отношение към околната среда, трудовите ресурси и самите нас.
"Кризата най-малкото ни показа, че невъзможни неща няма - изтъкна Апостол Дянков от Джуниър Ачийвмънт. Тя показа, че е възможно на сутрешните брифинги да излизат едни хора и да разясняват сложни теми и математически модели по начин разбираем за хората. Нека задържим този прозорец на възможното отворен и да преминем към един различен, по-устойчив модел и на икономическо развитие, и на поведение."
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg