Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отново на кино с филмите на Аки Каурисмаки

БНР Новини
Аки Каурисмаки със Сребърна мечка от Берлинале 2017 за "От другата страна на надеждата"
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Филмите на Аки Каурисмаки отново са на голям екран, където е препоръчително да ги видите. София филм фест, Посолството на Финландия и Домът на киното ви канят на ретроспектива на режисьора.

Аки Каурисмаки и брат му Мика са познати на българските зрители от 1994 година, когато в София беше показана панорама на най-известните им и награждавани филми.

Аки Каурисмаки се ражда на 4 април 1957 година в Ориматиле, Финландия. Бъдещият режисьор, продуцент, сценарист, актьор и монтажист учи журналистика и междувременно поработва какво ли не – пощальон, мияч на чинии, кинокритик - преди да осъзнае, че иска да прави филми. Започва кариерата си в киното като асистент режисьор на по-големия си брат Мика и започват усилено да продуцират нискобюджетни филми.

В свое интервю след международния успех на "Мъжът без минало" Каурисмаки казва, че искал да стане писател, но се опасявал, че ще се алкохолизира тежко, затова предпочел снимачната площадка, където все пак има график, екип, който зависи от теб и тези неща те карат да отложиш да си сипеш от сутринта.

"Аки Каумирсаки е силно морализаторски настроен, същевременно със страхотно чувство за хумор - казва Стефан Прохоров, който представя панорамата от филми на Каурисмаки в "Дома на киното". Става дума за режисьор, който успява да се надсмее по един разрязващ, анализиращ начин на най-съществените, болезнени проблеми на съвременното общество, особено в развития капитализъм. В почерка му се чете едновременно насмешка, но без притъпяване на остротата на проблемите. Той е автор на някой от най-човеколюбивите комедии в европейското кино.

Филмите на Аки Каурисмаки предизвикват особена форма на запалянковщина - отбелязва Прохоров. - Това, което можем да обещаем, е че със сигурност ще се закачите и ще му станете почитатели. А и едно от хубавите неща е, че филмите му не са особено дълги."


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Зодиакът" на Димитър Рашков в галерия "Българи"

Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..

публикувано на 19.02.25 в 17:05
Илюстративна снимка

В Париж започва най-големият панаир за съвременно изкуство

2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..

обновено на 19.02.25 в 16:23

Варна ще има театрален фестивал и през есента

Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..

публикувано на 19.02.25 в 15:58
Къща на Георги Савов

Факти и родови истории в "Сградите разказват"

Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..

публикувано на 19.02.25 в 12:10

Софийска премиера за "Не се обличай за вечеря" или любовен триъгълник по две

Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..

публикувано на 19.02.25 в 11:04