Парламентарните избори в България от 1990 г. бяха първите демократични избори след 45-годишното управление на Българската комунистическа партия, която ръководеше страната. След рухването на Берлинската стена през есента на 1989 година повечето бивши социалистически страни поеха по друг път и почти всяка една от тях трябваше да мине през избори.
У нас беше решено изборите през 1990 година да бъдат избори за Велико Народно събрание, което да се заеме с една от най-важните задачи на онова време – приемането на нова Конституция.
Резултатите от изборите през 90-та бяха в полза на Българската социалистическа партия, която спечели 211 от 400 депутатски места, а избирателната активности беше над 90 процента.
Емоциите бяха много силни, обществото беше доста разделено и ето защо реакцията на привържениците на Съюза на демократичните сили беше толкова бурна още през нощта на 10 юни.
Разпространяваше се мнението, че изборните резултати са манипулирани или директно изопачени, но след международните наблюдатели – и ръководството на СДС ги призна като честни и демократични…
Сега всичко това е история… но и днес – след 30 години остава висящ въпросът – дали българите си взеха поука от емоциите от 1990 година, и от грешките, допуснати тогава от политическите лидери.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg