Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Цветомила Дудевска препоръчва:

Поне веднъж годишно – профилактичен преглед със спирометрия

Д-р Цветомила Дудевска
Снимка: sbalbb-troyan.com

Нашата болница е създадена през 1905 година и е първата специализирана болница за лечение на туберкулоза и на белодробни заболявания на Балканския полуостров. Според последните проучвания на Световната здравна организация в света има над 230 млн. болни от астма – едно от водещите хронични белодробни заболявания и около 65 млн. болни от хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ). Д-р Цветомила Дудевска, пулмолог, управител на Специализираната болница за активно лечение на белодробни болести - Троян, е гост в здравната рубрика на "Нашият ден".

Кое причинява астма и ХОББ

Само преди няколко дни беше Световният ден за борба с тютюнопушенето – основен рисков фактор и за двете заболявания. Друг фактор е замърсяването на околната среда. Много от нашите пациенти чрез генетичната си предиспозиция и заради замърсена околна среда са получили такива хронични белодробни заболявания. 

Астмата е хронично възпалително заболяване, което се характеризира с повтарящи се респираторни синдроми като задух, кашлица, хрипове, стягане в гърдите. Въпреки че тези клинични прояви са обратими и варират значително във времето, както и при различните пациенти, не е възможно възстановяването от астма, но пък оптимален контрол на заболяването е постижим, при положение че се обърнат към специалисти и може да се поддържа адекватно качество на живота.  

ХОББ (хронична обструктивна белодробна болест). Това, което трябва да направим, е редовни профилактични прегледи. Например тестът, наречен спирометрия, е златен стандарт за това да преценим в кой момент има някаква обструкция на дихателните пътища. Затова препоръчвам горещо на всички пациенти или на всички здрави дори, особено на пушачите, един път в годината да ходят задължително на профилактичен преглед със спирометрия (функционално изследване на дишането). В ранните стадии бихме могли да предпазим пациентите от развитие на това хронично белодробно заболяване. Класическите симптоми, мисля вече известни на обществото, са свързани с много затруднено дишане, с хронична кашлица, с експекторация. И ако не се лекува това заболяване, за съжаление промените са необратими, могат да доведат до дихателна недостатъчност и до много тежка промяна в качеството на живота. 

За щастие медицината разполага в момента с достатъчно средства и възможности в ранните стадии на това хронично заболяване да помогне на пациентите да живеят с него, без това да влошава качеството им на живот.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..

публикувано на 15.07.25 в 16:15
Проф. Милен Замфиров

Новите технологии в съвременния образователен процес

Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..

публикувано на 15.07.25 в 12:45
Денис Иванов

СофтУни организира уебинар на тема "AI за архитекти"

Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..

публикувано на 15.07.25 в 11:38

Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж: Призвание, дълг и успехи

Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..

публикувано на 15.07.25 в 11:30
Нина Цанева и Йорданка Фандъкова

Йорданка Фандъкова: Най-важната промяна в образованието е цялостната

Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея?  На тези въпроси в "Нашият..

публикувано на 15.07.25 в 10:50