Журналистът Георги Тошев е автор на биографичната книга „Георги Парцалев. Хамлет от град Левски“, посветена на един от най-обичаните български актьори (16.VI.1925 – 31.X.1989).
Книгата излиза по случай 95-ата годишнина от рождението му и ще бъде представена на 18 юни от 18.30 часа в Сатиричния театър „Алеко Константинов“. Специални гости ще бъдат колеги и приятели на актьора.
По време на премиерата ще бъде представен и неизлъчваният досега документален пълнометражен филм на Георги Тошев „Рицарят на смеха“ в памет на големия комик.
„Тази книга ми отне повече от две години, защото исках да прочета досието му и да се срещна с възможно най-голям брой свидетели, приятели, хора, които са били част от живота на Георги Парцалев. Той не е оставил много интервюта и затова Националното радио сте много щастливи, защото в Златния фонд на Радиото има малкото интервюта и негови участия, които свидетелстват за един наистина успешен, но и драматичен живот.
Това, което аз не знаех, е, че зад усмивката, зад мустака, екстравагантното говорене, изключителното чувство за хумор и самоирония се крие един човек, който е бил по-голямата част от живота си, още от дете, много тъжен, много самотен, много несигурен.
За мен беше много любопитно да видя, че това е един много скромен в битието си човек – той няма апартамент, няма кола, живял е под наем, грижил се е за майка си. Той е автентичен и скромен. За тези 64 години живот Парцалев не се забърква в никакви скандали, в никакви дразги, които са част от артистичната бохема. Някак си той има свой път, по който върви много достойно. Достойнството може би е третата отличителна черта на Парцалев. Това е човек, който не прави компромиси със собствените си разбирания, не раболепничи пред властта, не позволява Държавна сигурност да го вербува. А хора с неговата сексуалност, с неговото потекло са били разработвани, притискани до стената, за да бъдат част от структурите на Държавна сигурност. И той е бил притискан, но устоява. Както каза Стоянка Мутафова, той беше по-голям мъж от всички мъжкари, които на масата се правеха на големи мъже, но в живота си бяха... ще пропусна думата“, разказа в „Артефир“ авторът на биографичното издание за големия актьор.
Целия разговор с Георги Тошев можете да чуете в звуковия файл.
Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект,..
Баба Сийка Георгиева живее в радомирското село Жедна. Тя е на 83 години и все още работи – нейното лично стопанство се състои от стадо кози и овце, около..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg