Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Препрочитаме първия детски роман

„Златно сърце” на Калина Малина е един ценен принос към нашата детска книжнина. Той ще издигне душата на детето до най-възвишените чувства на человеколюбие, състрадание, благодарност и същевременно ще обогати познанията му по родна история и география“, пише във в. „Литературен глас” Гьончо Белев през 1930 г. за първата книга на младата писателка. 

Това е първият български роман за деца, който продължава да вълнува с приключенията и нерадостния живот на главния герой Димчо. Книгата е написана от негово име и проследява перипетиите, през които той преминава още от съвсем малък. Съдбата му е преплетена със съдбата на България от времето на Руско-турската война, когато родният му Калофер е опожарен и той – беззащитно бебе – е изоставен в планината. Димчо, както нарича детето неговият спасител и осиновител дядо Димчо, впоследствие преживява тежки моменти, но накрая романът завършва щастливо.

Калина Малина (псевдоним на Райна Иванова Радева-Митова, 1898-1979) написва своя първи роман „Златно сърце“ на един дъх, въпреки че от времето, когато Христо Ясенов я чува да разказва историята на сестра си и я окуражава да я напише в книга, минават няколко години. Редактор на "Златно сърце“ е Ран Босилек, а за съпруга си Д. Б. Митов, тя казва, че не се е месил в работата ѝ, а само е казвал: „Напиши го, ще го прочета!“ Самата Калина Малина признава, че това е любимата ѝ книга. 

Повече за Калина Малина и нейния първи роман „Златно сърце“ чуйте в разговора с Антон Митов, внук на писателката.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Носталгия по бунта

"С криле обърнати към Рая" е дебютната изложба на Георги П. Павлов, която може да се види в пространството на галерия "+359". Тя полемизира факта, че революционният, утопичният и бунтарският заряд на младежките субкултури от миналия век е загубен. "Тези субкултури все пак са успявали да влияят на обществото и да променят някакви неща, а днес..

публикувано на 01.10.24 в 17:10

"Портрети отвисоко" на Руфина Ву и Щефан Канъм

Фотографии и архитектурни планове на незаконни постройки по покривите на високите сгради в Хонконг показват в  проекта "Портрети отвисоко" Руфина Ву и Щефан Канъм. Експозицията е в столичната галерия "Синтезис".  Архитектурните планове са начертани от Руфина Ву, която е архитект, родена е в Хонконг и често превръща в изкуство собствените си наблюдения..

публикувано на 01.10.24 в 16:46

Боян Тончев и неговият "Безкраен свършек на света"

Боян Тончев е журналист, писател и сценарист. Той е възпитаник на Софийския университет, където е завършил философия. Работил е като сценарист в телевизионното предаване "Господари на ефира", бил е и редактор в "Дневник". В момента работи за "Свободна Европа". Автор е на сборниците с разкази "Безкраен свършек на света", "Животът като следобедна дрямка"..

публикувано на 01.10.24 в 16:06

Пътят на сърцето във филма "Сватба" по Николай Хайтов

Постановъчен костюмен филм, който не сме гледали от години в българското кино – така критиците определиха филма "Сватба" на Магдалена Ралчева. Той получи наградата на гилдия "Критика" към СБФД на 42-рата "Златна роза" заради достоверността си и изисканата си стилистика. Филмът е екранизация на едноименната творба на Николай Хайтов от сборника му..

публикувано на 01.10.24 в 12:57

Пътешествие до Виена в Световния ден на кафето

През 2011 година виенските кафенета са включени в списъка на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО. На 1 октомври, когато традиционно се отбелязва Световният ден на кафето , мислено се отправяме на пътешествие във времето и пространството – в красивата атмосферата на XIX век, която все още може да бъде усетена в австрийската столица...

публикувано на 01.10.24 в 09:28