Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Енинският апостол: най-старият кирилски паметник в България

Ценният ръкопис на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ е част от новата онлайн поредица „Перли в КОРОНАта“

Енинският Апостол
Снимка: nationallibrary.bg

Първата перла в поредицата с ценни книги „Перли в КОРОНАта“ е Енинският апостол – най-ранният кирилски паметник от Х- XI век, съхраняван на територията на България. Той е и първият български книжовен паметник, включен в регистъра на световното писмено наследство „Паметта на света“ на ЮНЕСКО.

Открит през 1960 година при реставрация на църквата „Св. Параскева (Петка)“ в село Енина близо до Казанлък в много лошо състояние, старобългарският ръкопис е донесен и предаден за реставрация в Лабораторията за реставрация и консервация на Народната библиотека.

Ценната книга дълги години е обект на изследване от научната общност.

„Енинският Апостол е едно ранно писмо, което е използвано в първите векове на българската книжнина. Това е най-ранният кирило-методиевски превод на Апостола като важна богослужебна книга. Паметник от изключителна важност за културното наследство не само на Европа, но и на целия свят.“, каза доц. Елена Узунова, главен архивист и ръководител на отдел „Ръкописи и старопечатни книги” при Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“.

Ръкописът може да бъде разгледан цялостно в Дигиталната библиотека на НБКМ под сигнатура НБКМ 1144.

Поредицата „Перли в КОРОНАта“ вече има и своето национално радио продължение в „Артефир“:

Поредицата е създадена по време на извънредното положение поради пандемията от корона вируса от екипа на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“. Тя е част от раздела на сайта на библиотеката със заглавие призив: „Остани вкъщи, прочети книга“ и предоставя възможност на читателите и приятелите на библиотеката да поддържат духа си в това време на изпитания, на физическа и социална изолация. 

С избора на заглавието „Перли в КОРОНАта“ се прави асоциативна връзка между изпитанието коронавирус и царските инсигнии, чийто важен елемент е короната.

В поредицата се представят накратко някои от най-ценните документи в специалните и ценни колекции от славянски, гръцки и други чуждоезични ръкописи, българските старопечатни книги и възрожденска периодика, църковнославянски ранни издания, документи, портрети и снимки от фондовете на Българския исторически архив (архива на Българското възраждане), интересни и известни на международната научна общност документи и ръкописи от колекциите в отдел „Ориенталски сбирки“, както и ценни издания от фондовете на музикалния отдел, отдел „Карти и графика“ в Националната библиотека. 

Така всеки делничен ден посетителите на сайта се запознават с някоя от перлите на националното книгохранилище – късче познание, духовност и естетика. 

В поредицата се разказват и любопитни и занимателни истории, свързани с откриването и придобиването от НБКМ на ценностите, в някои случаи се разкриват и историите на създаването на паметниците, но една от важните цели на поредицата е да се информира културната ни общественост за ценността и значението на представените документи за българската и световната култура. 

Вече около 40 паметника от ценните колекции на Националната библиотека са представени в „Перли в КОРОНАта“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Никола Вапцаров

Експозицията "Чака ме светът" чества 115 години от рождението на Никола Вапцаров

115 години от рождението на поета Никола Вапцаров се навършват на 7 декември. Годишнината беше отбелязана с представяне на двуезичен сборник с избрани негови стихотворения, озаглавен "Ще те целуна и ще си отида".  Юбилейното тържество се състоя на 5 декември в зала 7 на НДК.  Тази вечер в Къща музей "Никола Й. Вапцаров" на адрес "Ангел..

публикувано на 06.12.24 в 14:38

Дружеството на пловдивските художници откри Годишната си изложба и връчи награди

Дружеството на пловдивските художници (ДПХ) откри традиционната Годишна изложба в Градска художествена галерия – Зала "2019", озаглавена "Живопис, графика, скулптура и N-форми". Това събитие, с което по своеобразен начин художниците в града изпращат старата година, е повод да бъдат връчени и Годишните награди на ДПХ. За наградите,..

публикувано на 06.12.24 в 14:33
Николай Кънчев

Никулден с поезия: Спомен за поета Николай Кънчев и наградата на негово име

Бяла Врана О, колко много хора, колко дни, но ти не спираш - измъчен си от тази недостатъчност и търсиш коя звезда е точно семето на чудото? В какво е сигурен, се питаш, най-разсеяният, направил си глава от вестник, шапка от главата? Самият ти ще сториш страшен грях, ако допуснеш, че има само плът, защото всичко не е трупове. И полетът на мисълта те..

публикувано на 06.12.24 в 14:30

Започва Софийският международен литературен фестивал

Под мотото "Създаваме истории. Създаваме история" между 10 и 15 декември ще се проведе дванайсетото издание на Софийския международен литературен фестивал. Това е най-големият форум за литература у нас. Тази година са поканени много чуждестранни писатели, които ще разкажат за творчеството си и ще се запознаят с българската публика, а и тя с тях...

публикувано на 06.12.24 в 13:40
Стоянка Мутафова

Спомен за Стоянка Мутафова: Пет години без кралицата на смеха

На днешния 6 декември 2024 г. се навършват пет години от кончината на великата българска актриса Стоянка Мутафова – истинска легенда на българския театър. Родена на 2 февруари 1922 г. в София, тя израства в артистична среда, като баща ѝ, Константин Мутафов, е драматург в Народния театър. Детството ѝ често преминава в Русе – родния град на баща..

обновено на 06.12.24 в 12:26