Културният живот постепенно се връща към нормалния си ритъм вече и в Италия с отварянето на музеите и част от кината в страната. Културните институции разчитат на събитията на открито през лятото. Все още липсва обаче „съвместното съпреживяване на филма, театъра, операта“, каза кинокритикът Соня Александрова. Тя сподели, че повече за култура жадуват тези, които я създават и разпространяват, а не онези, за които тя е предназначена.
Изследване показа, че 57% от италианците не искат да излизат във ваканция. Предпочитат най-много да се отдалечат за 2-3 дни от местоживеенето си. Само 20% от тях чакат с нетърпение да се отворят границите и да поемат с куфарите по света. В момента най-важната грижа за италианците е икономическото оцеляване.
„Аз все пак съм оптимист и с наближаването на лятото вярвам, че ще успее проектът за култура на открито и заради пространствата, които предполагат социална дистанция, и заради удоволствието да си на въздух и да възприемаш изкуството по-свободно и непринудено“, каза още при поредното си включване Соня Александрова от Флоренция.
Черната комедия по скечове на Ханох Левин "П.О.Р.Н.О. – Публична организация за разтуха на обществото" се играе на сцената на Yalta Art Room на 17 декември. Чрез хумора най-разпознаваемият израелски съвременен драматург засяга сериозните, тежки и вечни теми, а именно – непостижимото щастие и неизбежността на смъртта. Те са едно откровено..
Световният ден на тангото, 11 декември, ще бъде отбелязан в България с концерт. Датата е избрана неслучайно. На нея са родени две от най-големите икони на танго музиката – легендарният певец Карлос Гардел и виртуозният цигулар Хулио Де Каро. В София честването на този ден започва преди 20 години и постепенно се превръща в значимо културно събитие,..
На 13 декември в Народния театър "Иван Вазов" е световната премиера на пиесата "Мрак на края на града" от младия босненски драматург Дарио Беванда. Пиесата се поставя на сцена за първи път, а режисьор е Катрин Медлер, артистичен директор на Театър "Оберхаузен". "Мрак на края на града" разказва историята на две жени – опитната чистачка Фикрета и..
"Следвайки пейзажа. Стъпки във времето – поколения" е изложба, в която за първи път от близо 30 години се представят произведения на проф. Добри Добрев. В експозицията творби излагат двама от студентите му – Мими Добрева и Милко Божков. Тримата художници са обединени от изследователския си подход към жанра пейзаж. Цветовете варират от различни..
Самостоятелната изложба на кипърската художничка Йоула Хаджигеоргиу е със заглавие "Активни и реактивни сили". Куратор е Стратис Пантазис. Името на експозицията идва от главата "Активно и реактивно" от книгата "Ницше и философията", в която френският философ Жил Дельоз анализира твърдението на Фридрих Ницше, че цялата реалност на съществата е сила..
Какви са особеностите на пропагандните наративи, коментира във "Въпреки мрежата" доц. Милена Якимова , преподавателка в СУ "Св. Климент Охридски" и..
"Следвайки пейзажа. Стъпки във времето – поколения" е изложба, в която за първи път от близо 30 години се представят произведения на проф. Добри Добрев. В..
Излезе "Черната книга на правителственото разхищение в България", която за пореден път разкрива примери за неефективно и непрозрачно изразходване на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg