Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Да спреш времето“ – фотографии на Александър Сертев

4
Снимка: sbhart.com

Александър СертевХудожникът Александър Сертев е един от утвърдените майстори на плаката, приложната и изящната графика, оформлението на книги и илюстрацията. През последните години обаче публиката разбира, че още в ранната си възраст той е изкушен от изкуството на фотографията, от това да запечаташ мига, да усетиш въздействието на един морски изглед или магията на един храм. Сега в галерията на Шипка 6, на целия втори етаж е разположена една негова богата, изключително впечатляваща изложба „Да спреш времето“ – фотографии на Александър Сертев, както е заглавието на експозицията.

Оказва се, че още от 14-годишна възраст започва да усвоява фотографското изкуство в лабораторията на баща си Стоян Сертев, виден камерен артист, от квартет „Аврамов“ и така от 1956 година Александър Сертев пътува, фотографира, събира своите фотографски произведения и като един човек, свързан с композицията, изкуството на плаката, законите на формата създава своята великолепна и изстрадана колекция от фотографии, които той кадрира, обработва, оцветява, за да получи пълното и ярко въздействие. Казва че от „фотографиите си прави картини“.

В изложбата има около 300 фотографии, които ни срещат предимно от пътувания по целия свят – от Калифорния и Куба, до Франция, Англия, Швейцария, цялото Средиземноморие – така са отделени различните посоки като цикли в тази експозиция. Особено скъпи за всеки българин са фотографиите на Александър Сертев от България, предимно старият Созопол, от къщите, улиците, бреговете, които чисти и незастроени помни всеки сънародник.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Милена Червенкова, Емил Янев, Атанас Палюшев (от ляво надясно)

Граф Монте Кристо – актьор и певец в България

В епизод 567 "Трамвай по желание" среща своята публика с универсалния сценичен талант Атанас Палюшев. Кой е Палюшев? В своя творчески профил Атанас е лирико-драматичен тенор, школуван в класическото пеене. Завършва първо ВИТИЗ, а после и Консерваторията със специалност оперно пеене. Специализира в прочутото Миланско оперно училище към..

публикувано на 12.12.24 в 16:20
Божидар Александров и Филип Буков

Филип Буков: Обществените личности трябва да служат на обществото

Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със света. За културата на младите българи, за живота на сцената и извън нея и за влиянието върху следващото поколение в "Нашият ден" разговаряме с актьора Филип Буков . Буков е познато лице от..

публикувано на 12.12.24 в 11:07
Божидар Александров, Владимир Богданов и Олег Степанов (от ляво надясно)

The Balkan Theatre Factory празнува една година със 100 билета от сърце

Как се създава достъпна театрална среда за деца в неравностойно положение – разговор с режисьора и сценограф Олег Степанов и с актьора Владимир Богданов от театралната компания The Balkan Theatre Factory . The Balkan Theatre Factory подкрепя достъпа на деца в неравностойно положение до театъра чрез инициативата "60 от сърце", която..

публикувано на 12.12.24 в 10:12
Гергина Дворецка

Лирични сезони с Гергина Дворецка

Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в Софийския университет "Свети Климент Охридски”. Още като студентка започва работа в тогавашната "Младежка редакция" на програма "Христо Ботев". Целият ѝ професионален път е свързан с БНР.  Още през 1990..

публикувано на 12.12.24 в 08:50

Соцбохемството е с мирис на море

В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..

публикувано на 11.12.24 в 20:52