Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Днес музикантите създават мостове на духа в световен мащаб

Композиторът и диригент Тан Дун
Снимка: Nana Watanabe/ebu.ch

Световният ден на околната среда бе съпреживян като обединение на милиони хора в загриженост и надежда за справяне с трудностите на днешната ситуация по света. И това стана благодарение на специално посветени музикални изпълнения, ръководени виртуално и предавани по Интернет.

Главно действащо лице се явява китайският композитор и диригент Тан Дун, който е посланик на добра воля на ЮНЕСКО от 2013 г., не само като известен и утвърден музикант, но и артист, който създава връзки между различни култури и езици и работи за каузата на възстановяване на хармонията с природата на различни нива. Той се уповава на древната мъдрост и чувствителност в традициите на Изтока, откъдето идва, за да отговори на предизвикателствата на модерния свят в който отдавна е потопен. Тан Дун живее в космополитния Ню Йорк, повече от 30 години.

Динамично развиващите се събития около обявената пандемия и последвалите мерки на ограничение рефлектират много директно върху концертните прояви навсякъде и на практика ги спират, затова пък предизвикват разнообразни идеи и непознати до този момент в световната практика форми на музициране, благодарение на съвременните технологии за комуникация. Но те се явяват само средство за обединение и постигане на художествен резултат въпреки, неестествените, непривични за всички музиканти условия.

Един от проектите, свързани с юбилейната годишнина на Бетовен идва от неговата Пасторална симфония и цялостното му позитивно отношение към природата. Западногерманското радио в Кьолн отбелязва с концерт на 5 юни Бетовеновия пасторален ден и включва в програмата и две произведения на Тан Дун, свързани с нещастия, породени от големи природни бедствия, като второто – „Молитва и блогослов“ е специално посветено на пандемията. Всички произведения в програмата претърпяват промени в изпълнението си и са адаптирани за по-малко изпълнители. Музикантите от Виена и Кьолн са принудени да направят записи поотделно на творбата на Тан Дун „Сълзите на Природата“, а Симфония № 6, „Пасторална“ на Бетовен се изпълнява от струнен секстет, аранжимент на Михаел Фишер, съвременник на композитора.
Един концерт без аналог, който се излъчва на 23 юни от 19.30 часа в „Студио „Музика“ по програма „Христо Ботев“ от предоставените записи от Еврорадио.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мартина Табакова: Винаги гледам на живота от положителната страна

Талантливата пианистка е родена в град Бургас в голям музикантски род. От съвсем малка има увлечение към сцената и на петгодишна възраст започват занимания по пиано, балет, танци и изобразително изкуство. След първия ѝ рецитал в пети клас, не закъсняват и наградите от конкурси: Aevea Piano Prize - Италия, Leopod Bellan International Music..

публикувано на 03.02.25 в 07:55

Лоран Пейи със стилна версия на "Перикола" от Офенбах на сцената в Лиеж

По традиция в периода преди Нова година Кралската опера на Валония в Лиеж предлага на публиката заглавия от по-лекия, комичен жанр. През 2024 г. това бе оперетата "Перикола" на Жак Офенбах, реализирана от Лоран Пейи. Френският режисьор е най-изявеният сценичен интерпретатор на творбите на Офенбах днес, достоен наследник на именития от близкото минало..

публикувано на 02.02.25 в 08:05

"Мадам Бътерфлай", опера в три действия, от Джакомо Пучини

Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..

обновено на 31.01.25 в 11:12

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 февруари 2025 г.

1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...

публикувано на 31.01.25 в 10:50

Песенната изповед на "македонската самодива" – Росица Лазарова

Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..

публикувано на 30.01.25 в 17:30