В България, а и в цяла Европа, книжарниците задълго бяха затворени. За трудностите, пред които бяха изправени книжарниците в ситуацията на пандемия и изолация и последиците, разказа в "Артефир" Димитър Атанасов, представител на българските книготърговци от страна на Асоциация „Българска книга“ в Европейската федерация на книгоразпространителите.
"Проблемите са в няколко посоки. Те са свързани както с финансовите затруднения, така и с човешкия фактор, с нарушения ритъм на работа. Намалени са с 30-50-70% продажбите, ако говорим за пазара като цяло, от друга страна, имаме преминаване през 3 много тежки месеца, в които и начините за доставка бяха нарушени – книжните борси работеха с намален капацитет. Затварянето на търговските центрове доведе до затварянето на най-силните книжарници. Самите издатели, като предпазна мярка, спряха издаването на нови книги. Проучването на нашата асоциация показва, че над 60-70% от издателите не са издали нито една нова книга по време на извънредното положение.
Има известно раздвижване сега на ПроЛетния панаир на книгата
"Раздвижването е налице. Проектите на издателите бяха готови, някои спрени на ръба на печатницата и задържани за месец-два. Но при първите добри новини издателите започнаха веднага да стартират своите спрени проекти. Това със сигурност е и риск, защото ситуацията е нова за всички. Този панаир е важен, защото книжната продукция у нас е доста голяма вече. Нашите издатели се справят добре, макар че езикът ни е малък, като брой хора, които го говорят. Толкова много книги не могат да бъдат намерени в нито една книжарница налични накуп. Затова панаирът е мястото, където може да се види почти цялата книжна продукция на България.
Отидете, вижте книгите, поговорете с хората, които са ги създали, и бъдете част от културата, от книжнината, от четенето!"
Продажбите онлайн – тенденции
"Продажбите онлайн вървят нагоре с всяка година. Пандемията беше един тест за готовността на нашите книготърговци и издатели да работят в онлайн среда. И мисля, че този тест беше доста успешен. А и тези, които не бяха готови, научиха много нови неща и вдигнаха на друго ниво своето представяне в интернет. Говори се за увеличение в пъти. Нямам данни обаче за пазара като цяло. И не може да се говори за наваксване на загубените продажби от затворените офлайн локации."
Книжарниците се превърнаха в складове на онлайн магазини
"При условие че е забранено да влизат хора, заключваме вратата и превръщаме масата за най-новите заглавия, най-атрактивната, в една опаковъчна производствена база."
Живата връзка с книгата
"Всички тези хора, които обичат разговора, препоръката, споделянето на информацията за това какво четем, какво ни харесва, за тях живата връзка с покупка в книжарница беше загубена и беше голяма липса."
Онлайн семинари за споделяне на световния и европейския опит
"Тези семинари бяха проведени под формата на обмяна на опит. Беше споделена статистика между различните колеги книжари от различни страни, в различни жанрове... Това стана онлайн, през социалните мрежи, но най-вече се получи подсилване на чувството за съпричастност, защото например малките книжарници у нас намаляха, но в Европа всяко малко населено място има своя книжарница. Тези хора са приемани като част от групата, като част от квартала. И те са получили подкрепа отвсякъде. Феномен е и нарастването на продажби по телефона – Германия, Франция, Англия – предпочитание към малките книжарнички, а не към големите онлайн вериги."
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на..
По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен . Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg