В България, а и в цяла Европа, книжарниците задълго бяха затворени. За трудностите, пред които бяха изправени книжарниците в ситуацията на пандемия и изолация и последиците, разказа в "Артефир" Димитър Атанасов, представител на българските книготърговци от страна на Асоциация „Българска книга“ в Европейската федерация на книгоразпространителите.
"Проблемите са в няколко посоки. Те са свързани както с финансовите затруднения, така и с човешкия фактор, с нарушения ритъм на работа. Намалени са с 30-50-70% продажбите, ако говорим за пазара като цяло, от друга страна, имаме преминаване през 3 много тежки месеца, в които и начините за доставка бяха нарушени – книжните борси работеха с намален капацитет. Затварянето на търговските центрове доведе до затварянето на най-силните книжарници. Самите издатели, като предпазна мярка, спряха издаването на нови книги. Проучването на нашата асоциация показва, че над 60-70% от издателите не са издали нито една нова книга по време на извънредното положение.
Има известно раздвижване сега на ПроЛетния панаир на книгата
"Раздвижването е налице. Проектите на издателите бяха готови, някои спрени на ръба на печатницата и задържани за месец-два. Но при първите добри новини издателите започнаха веднага да стартират своите спрени проекти. Това със сигурност е и риск, защото ситуацията е нова за всички. Този панаир е важен, защото книжната продукция у нас е доста голяма вече. Нашите издатели се справят добре, макар че езикът ни е малък, като брой хора, които го говорят. Толкова много книги не могат да бъдат намерени в нито една книжарница налични накуп. Затова панаирът е мястото, където може да се види почти цялата книжна продукция на България.
Отидете, вижте книгите, поговорете с хората, които са ги създали, и бъдете част от културата, от книжнината, от четенето!"
Продажбите онлайн – тенденции
"Продажбите онлайн вървят нагоре с всяка година. Пандемията беше един тест за готовността на нашите книготърговци и издатели да работят в онлайн среда. И мисля, че този тест беше доста успешен. А и тези, които не бяха готови, научиха много нови неща и вдигнаха на друго ниво своето представяне в интернет. Говори се за увеличение в пъти. Нямам данни обаче за пазара като цяло. И не може да се говори за наваксване на загубените продажби от затворените офлайн локации."
Книжарниците се превърнаха в складове на онлайн магазини
"При условие че е забранено да влизат хора, заключваме вратата и превръщаме масата за най-новите заглавия, най-атрактивната, в една опаковъчна производствена база."
Живата връзка с книгата
"Всички тези хора, които обичат разговора, препоръката, споделянето на информацията за това какво четем, какво ни харесва, за тях живата връзка с покупка в книжарница беше загубена и беше голяма липса."
Онлайн семинари за споделяне на световния и европейския опит
"Тези семинари бяха проведени под формата на обмяна на опит. Беше споделена статистика между различните колеги книжари от различни страни, в различни жанрове... Това стана онлайн, през социалните мрежи, но най-вече се получи подсилване на чувството за съпричастност, защото например малките книжарници у нас намаляха, но в Европа всяко малко населено място има своя книжарница. Тези хора са приемани като част от групата, като част от квартала. И те са получили подкрепа отвсякъде. Феномен е и нарастването на продажби по телефона – Германия, Франция, Англия – предпочитание към малките книжарнички, а не към големите онлайн вериги."
За романа "Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо в "Нашият ден" разговаряме с Паулина Мичева , представител на едно от водещите български издателства. С ерудицията на класик и с ярка белетристична дарба Вайехо преосмисля сюжета на античната поема, преплита история и митология, придавайки приключенски характер и съвременно звучене на своя..
В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..
"Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието". Под това заглавие от 26 февруари до 8 март в галерия Doza се открива изложба, чиито инициатори са Мария Станишева и Руксандра Губернат (Румъния). В реализацията са включени още кураторите Сузана Дан и Милена Едвиг (България). Като част от проекта в края на 2024 година, с подкрепата на..
В Радомир историкът и неумолим изследовател Симеон Мильов, автор на сборника "Скришен фолклор", представя най-новата си книга "Думи за огрев". Изданието съдържа 25 котловинни (не)приказни етюди и песни без ноти от Среднозападна България. Представянето ще се състои в НЧ "Напредък 1895" от 17 ч. – чуйте повече в звуковия файл:..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща живота и професионалния път на един от най-непримиримите български журналисти. Във филма са включени интервюта с колеги, приятели и близки на Милен Цветков, както и архивни кадри от негови предавания..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg