Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Докъде стигна борбата с трафика на наркотици

Снимка: Pexels

Има ли напредък в борбата с наркомрежите у нас - това е фокусът на предаването на "Законът и Темида" в Международния ден за борба с употребата и нелегалния трафик на наркотици.

Европейските граждани харчат най-малко 30 милиарда евро годишно за наркотици, което превръща наркопазара в основен доход за организираните престъпни групи в ЕС. Това са данни от Доклада за пазарите на наркотични вещества от 2019, публикуван от Европейската агенция по наркотиците и Европол. 39% от тази сума се харчи за канабис, 31% за кокаин, 25% за хероин и 5% за амфетамини.

Александър Панайотов, началник отдел „Национален фокусен център за наркотици и наркомании“, коментира тенденциите у нас.

"България е около средното равнище на употреба на марихуана, малко над средното по употреба на амфетамини и по-ниско за кокаин."

Има ли тенденция в намаляване на предлагането?

"Има сериозна дейност от правоохранителните и правораздавателните органи, има увеличение на досъдебните производства и на присъдите, свързани с трафика, и около 2 хил. осъдени лица.
Тревожно е, че възрастта на първа употреба на наркотици пада и сега е 13 години."


"Каналите на трафика е доста променен от средата на 90-те и началото на 21 век - коментира Йово Николов. - Тенденцията е към спад на употребата на хероин и все повече амфетамини и синтетика. За марихуана няма да говорим, тъй като все пак е мек наркотик и в редица европейски държави употребата и е легализирана.

България е малък пазар и донякъде проследим, но трафикантите са изобретателни и откриват нови начини за внос.

Научаваме за трасетата на наркотиците от заловените пратки и групите за трафик. Балканският път е основен.

Една от причините да не бъдем приети в Шангенското пространство, е трафикът, в който участва България."

Колкото до превенцията, Йово Николов отбеляза, че при дискусия по темата в Българското национално радио с изненада е установил колко много институции у нас се борят с употребата, трафика и превенцията - т.е. имаме лоша комуникация - при наличието на толкова много служби и институции.

"Колкото до превенцията сред децата - семейството остава основен фактор. Лекциите в училище са полезни, но недостатъчни. Знанието за новите наркотици изостава, съответно и начините да се противодейства на ефектите.

Самите институции трябва да се модернизират, да са по-бързи и адекватни - за това се изисква усилие, което за момента не е видимо да се полага."


Носят ли наказателна отговорност употребяващите наркотици и как трябва да гледаме на тях - като на престъпници или като на зависими хора с проблем.
Носенето на какво количество превръща приносителя в трафикант?
Какви наказания предвижда НК за дрогираните шофьори - на тези въпроси отговаря адв. Захари Генов:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екологията като емоция – природата като дом

Според консервативния мислител Роджър Скрутън за трезво отношение към климатичните промени не е достатъчна нито експертността на експертите, нито паническата атака на прогностиците. Нужна е емоция и то любов към дома, която да ни помогне да вместим "природата у дома". Доколко постижимо е това, разсъждава д-р Маргарита Габровска в "Часът на..

публикувано на 25.06.24 в 11:26

Д-р Джон Брок: Хората и Земята имат общо бъдеще

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" представяме репортаж от лекцията на проф. Джон Брок, озаглавена "Ритъмът на Земята". Тази лекция е част от фестивала "Столица/Литература", организиран от Фондация "Елизабет Костова". Темата на лекцията се фокусира върху промените в химическия състав на атмосферата през последните десетилетия и..

обновено на 25.06.24 в 10:55

Фалшивата информация – има ли универсален метод за разпознаване?

В рубриката "Епизоди от живота" гл. асистент д-р Стефан Марков, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски" и от Института по философия и социология при БАН, а също и автор на новоизлязлата книга "Алгоритми на заблудата",  както и автор на новоизлязлата книга "Алгоритми на заблудата", разкрива какво е фалшива информация в епохата на постистина. В..

публикувано на 25.06.24 в 10:01

Театър и храна

Фифика Георгиева завършва актьорско майсторство за куклен театър и известно време животът ѝ е тясно свързан с театъра, а сетне тя се посвещава поравно на театъра и на храната. Така е и днес, години по-късно, както в проектите ѝ за деца, така и в проектите ѝ за възрастни. За нея производството на сладка, лютеница и сладоледи е почивка от..

публикувано на 24.06.24 в 18:20

Младите, киното, или накъде ни насочват мечтите?

В рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" Теодор Неделчев, ученик, който се занимава с кино, сподели своята история и вдъхновение. В отговор на въпроса кога е решил, че ще бъде свързан с киното, той разказа: "Тази идея ми беше дадена още в ранното детство от моя баща, който обожаваше да гледа филми. Аз бях примамен доста приятно..

обновено на 24.06.24 в 13:52