Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Докъде стигна борбата с трафика на наркотици

Снимка: Pexels

Има ли напредък в борбата с наркомрежите у нас - това е фокусът на предаването на "Законът и Темида" в Международния ден за борба с употребата и нелегалния трафик на наркотици.

Европейските граждани харчат най-малко 30 милиарда евро годишно за наркотици, което превръща наркопазара в основен доход за организираните престъпни групи в ЕС. Това са данни от Доклада за пазарите на наркотични вещества от 2019, публикуван от Европейската агенция по наркотиците и Европол. 39% от тази сума се харчи за канабис, 31% за кокаин, 25% за хероин и 5% за амфетамини.

Александър Панайотов, началник отдел „Национален фокусен център за наркотици и наркомании“, коментира тенденциите у нас.

"България е около средното равнище на употреба на марихуана, малко над средното по употреба на амфетамини и по-ниско за кокаин."

Има ли тенденция в намаляване на предлагането?

"Има сериозна дейност от правоохранителните и правораздавателните органи, има увеличение на досъдебните производства и на присъдите, свързани с трафика, и около 2 хил. осъдени лица.
Тревожно е, че възрастта на първа употреба на наркотици пада и сега е 13 години."


"Каналите на трафика е доста променен от средата на 90-те и началото на 21 век - коментира Йово Николов. - Тенденцията е към спад на употребата на хероин и все повече амфетамини и синтетика. За марихуана няма да говорим, тъй като все пак е мек наркотик и в редица европейски държави употребата и е легализирана.

България е малък пазар и донякъде проследим, но трафикантите са изобретателни и откриват нови начини за внос.

Научаваме за трасетата на наркотиците от заловените пратки и групите за трафик. Балканският път е основен.

Една от причините да не бъдем приети в Шангенското пространство, е трафикът, в който участва България."

Колкото до превенцията, Йово Николов отбеляза, че при дискусия по темата в Българското национално радио с изненада е установил колко много институции у нас се борят с употребата, трафика и превенцията - т.е. имаме лоша комуникация - при наличието на толкова много служби и институции.

"Колкото до превенцията сред децата - семейството остава основен фактор. Лекциите в училище са полезни, но недостатъчни. Знанието за новите наркотици изостава, съответно и начините да се противодейства на ефектите.

Самите институции трябва да се модернизират, да са по-бързи и адекватни - за това се изисква усилие, което за момента не е видимо да се полага."


Носят ли наказателна отговорност употребяващите наркотици и как трябва да гледаме на тях - като на престъпници или като на зависими хора с проблем.
Носенето на какво количество превръща приносителя в трафикант?
Какви наказания предвижда НК за дрогираните шофьори - на тези въпроси отговаря адв. Захари Генов:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Абдулрахман Ал-Халиди

Каква ще е съдбата на саудитския дисидент Ал Халиди

В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..

обновено на 04.04.25 в 17:31
Маргарита Шурупова

Маргарита Шурупова: Сегашната Русия не може да съществува без война

България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..

публикувано на 04.04.25 в 16:50
Снимката е илюстративна

Съвети на адвоката: адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..

публикувано на 04.04.25 в 14:35

Глас, театър и смях – формулата на Милица Гладнишка

В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..

обновено на 04.04.25 в 13:18

Как кризите водят до развитие в психологията и обществото?

На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..

обновено на 04.04.25 в 12:43