Филип Лхамсурен живее, за да пътува. В биографията си на изследовател записва три големи експедиции, отвеждащи го в най-дивите територии на планетата. Първото му голямо пътуване е на изток към монголските му корени, след него прекосява десет хиляди километра до Памир, а през 2015 година се отправя към необятната Амазония. Преживял детските си години в бежански лагер и интернат, обучавал се в редиците на Френския чуждестранен легион, неговият живот е белязан да странства сам и далеч от утъпканите пътища на света и да разказва за тях в книгите си „Душата на човека“ и „Забравените пътища“. Стилът му е жив, див, проницателен, а любовта към природата го води до прозрения, които съвременният човек има огромна нужда да осъзнае.
Експедицията в джунглата на Амазония му е отнела пет години. „Няколко пъти щях да загина в джунглата. Нараних любимите си хора, открих приятелства, опитаха се да ме убият, изживях всичко сам, но не бях самотен. В основата на всяко мое действие стоеше връзката с Природата. Връзка, която днес е в огромна опасност, защото човечеството не изпитва отговорност към земните си корени.“ – разказа в разговор за „Артефир“ с Димитрина Кюркчиева пътешественикът Филип Лхамсурен. И покани слушателите на премиерата на най-новата си книга за Амазония и на своя документален филм в кино „Люмиер“ в понеделник, на 29 юни.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Специалисти от три континента пристигат във Варна, за да гледат български театър в рамките на 33-тото издание на Международния театрален фестивал "Варненско лято", съобщи Илко Ганев в "Артефир". Първата им среща с българската сцена беше със спектакъла "Без кръв" на Диана Добрева – съвместната продукция на Драматичния театър в Пловдив и театърът във..
Няма трамвай на света, който да те отведе толкова отчаяно далеч от сложното ти минало, особено ако неписаният му маршрут те кара право към желанията ти. И все пак Бланш пристига в дома на сестра си Стела, за да направи лятната жега още по-гореща, и то между четири стени в задушен апартамент. Пиесата " Трамвай " Желание " става..
Спектакълът на "Без кръв" – съвместната продукция на Пловдивския драматичен театър и Драматичния театър във Велес, Северна Македония публиката, носител на три "Аскеер"-а за 2025 година – беше аплодиран бурно и дълго от публиката на 33-тото "Варненско лято". През действието и темпоритъма, в един диалог между словото и музиката, между танца..
В редакция "Хумор и сатира" експлоатираме единствено чувството за хумор на нашите слушатели, което не се брои. Наясно сме обаче, че има хора, които експлоатират други хора, и затова сме нащрек, както можете да се уверите в неделя – веднага след новините в 18 часа, когато можете да чуете и още: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..
Преводачката Джорджа Спадони , участник в Международния черноморски литературен фестивал, гостува в студиото на "Нашият ден". Джорджа Спадони е преводачка, редакторка и преподавателка от град Йези, Италия. Завършила е междуезиково посредничество с френски, руски и български език и има магистърска степен по международни отношения от Болонския..
Дългогодишният водещ на обичаното предаване "Нощен хоризонт" Румен Стоичков е автор на книгите "Преди забравата“, "Из стръмнините на България", "Някъде..
В студиото на Jazzissimo се срещнахме със саксофониста и композитор Владимир Кърпаров , точно след участието му в клубен концерт по покана на " Емил..
На 6 юни от 18.30 часа в Altarium.bg – пространство за личностно развитие, езотерика и себепознание на ул. "Г. С. Раковски" 205 в столицата ще се открие..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg