Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да се сбогуваме с найлоновата торбичка

Снимка: Pixabay

Тя е евтина, тя е достъпна, тя е навсякъде. В един български дом може да няма книги, но непременно ще има найлонова торбичка, пълна с найлонови торбички.

По данни на Евростат всеки българин изхвърля средно 64 кг отпадъци от опаковки годишно.

Главните виновници за замърсяването на Черно море са пластмасовите бутилки и техните капачки, пластмасовите опаковки от бързи храни, както и пластмасовите торбички. Всеки ден от сушата и по реките в Черно море навлизат 3 тона пластмаса.

Тази реалност се опитва да промени инициативата "Юли без пластмаса", част от глобалното движение за борба с пластмасата за еднократна употреба #BreakFreeFromPlastic.

12 български организации участват в инициативата. През целия месец, в специално Фейсбук събитие “Plastic free July в България”, те ще споделят полезна информация, съвети и изпробвани от тях препоръки. 

Част от темите, които ще бъдат засегнати през месеца, са как да измерим пластмасовия си отпечатък; кои са различните видове пластмаса около нас; съвети за насипно пазаруване, всякакви алтернативи на пластмасата във всекидневието ни, как да се обърнем към бизнеса, за да направи промени и още много.

В предаването "Нашият ден" Евгения Ташева от сдружение "За Земята" обърна внимание и на факта, че биоразградимите торбички не са алтернатива. Тъй като те трябва да се изхвърлят разделно в контейнер за биоразградими отпадъци и да се събират по система, каквато у нас липсва.

От 3 юли 2021 у нас ще влезе забрана за определен тип пластмаса. Подгответе се отсега да замените пластмасата за еднократна употреба – сламки, чаши, торбички, прибори с продукти за многократно ползване. В условията на ковид пандемията отказът от еднократни опаковки също така намалява риска от заразяване, тъй като беше установено, че вирусът живее по-дълго именно върху пластмасата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20

Андрей: Тази война трябва да стане война на дронове

Андрей и Олга имат лаборатория за изработка на дронове в Украйна. Този август при срещата ми с тях те разказаха за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо дроновете са важни за тази война, как са започнали да правят дронове и защо те спасяват човешки животи на фронта. "Това е нашата лаборатория. Тук проектираме и произвеждаме всички наши..

публикувано на 27.09.24 в 16:15
Анелия Торошанова и д-р Орлин Колев

Конституционни ребуси и изборни предизвикателства

Преди дни Конституционният съд се произнесе, като обяви Решението на НС за предсрочното прекратяване на мандата на управителя на Националната здравноосигурителна каса Станимир Михайлов за противоконституционно. В случая решението на КС има ли възстановителен ефект? За ветото на президента по отношение на Закона за адвокатурата. В "Законът и Темида"..

публикувано на 27.09.24 в 14:15
Ана-Мария Кръстева

"Сътворението" – ново предаване търси отговори на екзистенциални въпроси

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува Ана-Мария Кръстева , водеща на предаването "Благовестие", която сподели подробности за новия си проект – предаването "Сътворението" по програма "Христо Ботев". Тя разказа, че идеята за този проект носи в себе си от дълго време и многократно е опитвала да го реализира, но безуспешно до..

обновено на 27.09.24 в 13:40