Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Митко Новков: Склонни сме да отваряме вратите на чудовищата, вместо на надеждата

Дано днешната усмивка се запази до края на мандата ми, надява се новият директор на програма "Христо Ботев"

| обновено на 05.07.20 в 05:03
Митко Новков
Снимка: БГНЕС

Имам конкретни идеи, които именно през тези два месеца ще предложа, за да не звучим на моменти като „лайфстайл“ радио, а като културната програма на БНР. Така коментира Митко Новков, новият директор на програма „Христо Ботев“, пред „Мрежата“ бъдещето на програмата, както и промените, които ситуацията с Covid-19 налага.

Защо програмата влиза в лятна схема месец по-рано

Новков обясни, че това се налага, защото в програмата има трима болни от коронавирус, двама от които са в болница. Единствената цел предаванията да влязат по-рано в лятна схема е да бъден запазено здравето на останалите колеги, а не е свързана с промени, които ще доведат до трайното им спиране и в новия сезон. 

„Повод за тревога има, но нейната прицеленост изпуска мишената. Тревогата трябва да е насочена към това, че имаше опасност да пламне цялата програма, а оттам и цялото радио. Нали си представяте, какво би станало, ако програма „Христо Ботев“ се превърне в клъстър или огнище на коронавирус. Това е причината да се премине в много спешен порядък в тази лятна схема. Всички останали предположения, че предавания ще бъдат изчистени, че програмата ще загуби културния си характер, това ме учудва много, смаян съм направо от тях. Ние сме много по-склонни да отваряме вратите на чудовищата във всичките им проявления, вместо да отворим вратите на надеждата. Това е много интересно, ние всички сме по някакъв начин съвременни Пандори. Отворила Пандора онова ковчеже и точно преди да излети надеждата, го затваря.“

Визия за звученето на програмата

„Аз съм го казвал много пъти, писал съм го даже, че имаше по едно време един момент, изключително глупав от страна на нашето така да се каже управленско депутатско тяло – програмата да се закрива. Но аз държа да се чуе, че програма „Христо Ботев“ е уникална и единствена програма в българския ефир за култура, образование, наука и социални проблеми. Тази уникална характеристика на програмата ще се опитаме заедно да я засилим, но заедно, а не от типа „сам войнът е войн“, защото самотните войни често ги свалят от коня.“

Ще се нуждае ли „бутиковата“ програма „Христо Ботев“ от битка за оцеляването си

„Честно казано, въпреки че в програмата има големи професионалисти, на които разчитам, на мен малко ми е тревожно дали ще успея да свърша работата си докрай, както аз я виждам и искам тя да бъде свършена, но се надявам да имам подкрепата, съпричастието, единодействието, единомислието, точно на хората с по-голяма позиция от мен. Ще положа всякакви сили и енергия в това програма „Христо Ботев“ да стане още повече културното българско място и да бъде припознавана като такова и от хората, които правят днешната българска култура. Но за тези два месеца, които предстоят до септември, промените в програмата трябва да са готови. Аз имам конкретни идеи, които именно през тези два месеца имам намерение да предложа, за да не звучим на моменти като „лайфстайл“ радио, а като културната програма на БНР.“


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наука без граници: Историята на един български професор в САЩ

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..

публикувано на 22.07.25 в 11:03
Созопол

В разгара на туристическия сезон: Несебър и Созопол остават в списъка на ЮНЕСКО

За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..

публикувано на 22.07.25 в 09:23

Състезанията по стрелба "Компак Спортинг" за Купата на НЛРС–СЛРБ

Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..

публикувано на 21.07.25 в 16:10
Михаела де ла Русо, д-р Веселин Тенев, Евелина Кулински и Антон Митов

Мозъкът не служи само за главоболие

Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..

публикувано на 21.07.25 в 11:58
Аксел Роуз и Guns N’ Roses в София през 2012 г.

Haptic костюми дават възможност на хора с увреден слух да "чуят" музиката

Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..

обновено на 21.07.25 в 09:50