Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лошите идеи се оборват чрез разобличаване и аргументи

Дж. К. Роулинг, Салман Рушди и Маргарет Атууд са сред подписалите отворено писмо срещу новата цензура

БНР Новини
Джоан Роулинг
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Джоан Роулинг, Салман Рушди и Маргарет Атууд са сред подписалите отворено писмо, предупреждаващо за разпространението на цензура, която води до "нетолерантност към различното мнение" и "мода на публично засрамване и остракизъм".

Роулинг, която наскоро беше обявена за трансфоб, защото изрази убеждението си, че биологичните полове са два, каза, че е "горда, че е подписала писмото в защита на фундаменталните принципи на либералното общество: отворен дебат и свобода на мисълта и изразяването".

Маргарет Атууд

Тя сравнява културния климат в момента с годините на маккартизма в Щатите и цитира драматурга Лилиан Хелман: "Аз не мога да орязвам съвестта си така, че да пасва на тазгодишната мода."

Писмото е публикувано в "Харпърс магазин" и е подписано от над 150 писатели, професори и артисти, сред които Мартин Еймис, Ноам Чомски, Стивън Пинкър, Малкълм Гладуел и Глория Стейнъм.

В писмото се казва, че "мощните протести за расова и социална справедливост водят до подновяване на настояванията за реформи на полицията, наред с искания за повече равенство и включване в обществото", но се обявява против "вменяването на нов набор от морални и политически ангажименти, които отслабват нашите норми за отворен дебат и толерантност към различията в името на един нов идеологически конформизъм."

Салман Рушди

Настоява се, че "паническият опит за контролиране на щетите води до прибързани и диспропорционални наказания вместо до обмислени реформи". Обръща се внимание на тревожни тенденции: "Редактори се уволняват затова, че са допуснали противоречиви мнения, книги се изтеглят от продажба заради предполагаема липса на автентичност, на журналисти се забранява да пишат по определени теми, професори се разследват за позоваване на различни произведения, изследователи се освобождават заради цитиране на свои колеги, а лидери на организации се отстраняват заради понякога неволно направени забележки."

Писмото завършва с убеждението, че "начинът да опровергаеш лошите идеи е чрез разобличаването им, чрез аргументи и факти, а не като се опитваме да ги заглушим и да се правим, че не съществуват."

Източник Guardian



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова книга с разкази на Пламен Антов

Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи.  Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " .  В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..

публикувано на 20.02.25 в 18:00

Николай Поляков със спектакъл за Георги Марков

"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч.  Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..

публикувано на 20.02.25 в 16:12

Румен Денев с премиера на романа "Бреговете на Бохемия"

Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..

публикувано на 20.02.25 в 16:09
„Магическият фенер“ на Антон Митов

Художествената академия – в началото и днес

Изложбата "Академията в Княжество и Царство България", с куратор Милена Балчева-Божкова, представя ранната история на Художествената академия, изтъквайки ролята на българските владетели в нея. Тази роля - може би по инерция - дълго оставаше в сянка, затъмнена от приноса на общественици, художници и първи преподаватели в Рисувалното училище. И тях ги..

публикувано на 20.02.25 в 16:05

Три дискусии и една книга, посветени на литературната критика

Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..

публикувано на 20.02.25 в 15:56