"Главен герой" на "Нашият ден" е Андрей Дреников български композитор, певец, цигулар, пианист, драматичен и комедиен актьор, шоумен и автор на голяма част от текстовете на своите песни.
Освен всичко това Андрей се определя като радиочовек.
Съдбата му е свързана с БНР от 45 години и той казва, че радиото е първата му любов.
На 24 юли той навърши 70 години и равносметката му дотук е свързана с музиката и обичта, която е давал и получавал от хората.
Песните му свързват хората и ги приобщават към традицията на доброто пеене, в което текст и музика са в унисон.
Неслучайно голяма част от творчеството му е посветено на децата. Той е създал десетки чудесни авторски песни и разказва колко е трудно да създаваш творчество за деца.
Андрей Дреников композира още от ранна възраст в различни жанрове, творчеството му обхваща стотици детски, театрални и поп песни, музика за над 110 постановки за драматичен и куклен театър в София и страната. Автор е на музиката за множество радио и телевизионни новели, филми, пиеси и други предавания. Като композитор и изпълнител изнася стотици концерти за деца и възрастни със своя музика.
До 1981 г. свири в Симфоничния оркестър на БНР. Три години е водещ на предаването „Музикален магазин“ на БНТ. В БНР води предаването „В музикалното студио“. От 1994 г. до 2000 г. работи в Центъра за работа с деца в община „Люлин“ гр. София.
Българската общност в Хърватия представя днес в Пловдив първия българо-хърватски речник на автора Милан Носич. Той е известен хърватски лингвист, ономастик, социолингвист, ортоепист, ареален лингвист и бохемист. От 1979 година до пенсионирането си преподава във Философския факултет на Университета в град Риека. Досега има издадени 21 книги...
На площад "Свобода” в Добрич започва шестото издание на Фестивал на занаятите и изкуствата, което ще продължи до 25 май (неделя). Събитието е организирано от Фондация "Добруджа – история, традиции, култура" и Община Добрич. Във фестивала ще вземат участие творци от цялата страна, които ще покажат българските традиции и култура, както и..
Днес започват XIV Mайски краеведски четения, организирани от Краеведското дружество към НЧ "Просвета 1925" – гр. Мездра. Събитието е от програмата на 51-вите Празници на културата "Мездра-май" и е посветено на 100-годишнината от създаването на НЧ "Просвета 1925". Краеведските четения ще се проведат на 23 май (петък) от 14 ч. в Заседателната..
Балканската четирилогия на писателката Капка Касабова, която започна с "Граница" и продължи с "Към езерото" и "Еликсир, рапсодия за Места " , завършва с " Анима " – една книга за борбата и хармонията между човека и природата. За изтреблението и оцеляването, за границите – физически и вътрешни, за последните живи нишки в тъканта на един свят,..
Още с първия си пълнометражен филм "Завръщане" Андрей Звягинцев печели едновременно две награди на кинофестивала във Венеция, което е прецедент за кинофорума. По-късно може би най-известният му филм "Левиатан" е номиниран за Оскар. Другите му филми също се радват на заслужени отличия – в Кан, награда "Сезар", на BAFTA, на "Златен орел" и "Ника",..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Преди празничния 24 май в "Нашият ден" разговаряме с Диана Андреева , директор на Обсерваторията за изследване на културата. Повод за срещата е докладът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg