В Деня на милосърдието неизбежно се обръщаме към професията на медицинската сестра, неслучайно наричана милосърдна.
160 години след като Флорънс Найтингейл основава първото светско училище за сестри, СЗО алармира за недостиг на около 6 млн. сестри в световен мащаб.
В България липсват 30 хил. медицински сестри.
"Причините са ясни и многократно споделени и с властта и с обществото: подценяване на труда на медицинските сестри и останалите професионалисти по здравни грижи, лоши условия и ниско заплащане. Същевременно има възможност за признаване на професионалната квалификация на Запад и работа там - коментира Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравна грижа.
Сестрите са част от процеса на лечение, и трябва да преосмислим начина, по който говорим и мислим за здравеопазването.
Имаме изключително професионално образование. От Медицинския институт излизат изключително подготвени сестри и акушерки.
Същевременно е невъзможно да си сестра без милосърдие. И в момента при сегашните изключително тежки условия те не биха могли да работят без тази толкова важна морална категория.
Донякъде и това е причина за отлива от професията - трябва да притежаваш високи морални качества, духовна, а и физическа сила.
СЗО обръща внимание на правителствата, че трябва да направят всичко възможно да осигурят добро заплащане, а и добро отношение и дължимото уважение на медицинските сестри. На тях и на акушерките се разчита да се постигнат здравните цели на ООН, за да имат хората равен достъп до здравни грижи", каза Василева.
На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят" – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..
Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..
В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..
Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове. Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..
В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg