Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Медицинските сестри са важна част от процеса на лечение

БНР Новини
Снимка: Rawpixel

В Деня на милосърдието неизбежно се обръщаме към професията на медицинската сестра, неслучайно наричана милосърдна.

160 години след като Флорънс Найтингейл основава първото светско училище за сестри, СЗО алармира за недостиг на около 6 млн. сестри в световен мащаб.

В България липсват 30 хил. медицински сестри. 

"Причините са ясни и многократно споделени и с властта и с обществото: подценяване на труда на медицинските сестри и останалите професионалисти по здравни грижи, лоши условия и ниско заплащане. Същевременно има възможност за признаване на професионалната квалификация на Запад и работа там - коментира Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравна грижа. 

Сестрите са част от процеса на лечение, и трябва да преосмислим начина, по който говорим и мислим за здравеопазването.

Имаме изключително професионално образование. От Медицинския институт излизат изключително подготвени сестри и акушерки.

Същевременно е невъзможно да си сестра без милосърдие. И в момента при сегашните изключително тежки условия те не биха могли да работят без тази толкова важна морална категория.

Донякъде и това е причина за отлива от професията - трябва да притежаваш високи морални качества, духовна, а и физическа сила.

СЗО обръща внимание на правителствата, че трябва да направят всичко възможно да осигурят добро заплащане, а и добро отношение и дължимото уважение на медицинските сестри. На тях и на акушерките се разчита да се постигнат здравните цели на ООН, за да имат хората равен достъп до здравни грижи", каза Василева.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мария Алкалай: Игровизацията допринася за трайността на знанията

Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в образованието. Мария Алкалай от Сдружение "Възможности без граници" коментира в ефира на „Нашият ден“, че всъщност няма нищо по-ефективно от ученето чрез игра . Всяко дете още от най-ранна възраст..

публикувано на 31.10.24 в 11:23
Зорница Русинова

Зорница Русинова: Гъвкаво обучение е ключът към адаптацията в технологичната ера

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гостува Зорница Русинова , председател на Икономическия и социален съвет (ИСС), която коментира новите анализи на съвета, насочени към предизвикателствата в демографията, образованието и пазара на труда в България. По нейни думи, през настоящата година ИСС е изготвил няколко ключови..

обновено на 31.10.24 в 11:18

Вечер на литературата и музиката в Двореца

Австрийската библиотека "Д-р Волфганг Краус" и Австрийското посолство в София организират на 31 октомври 2024 г. от 19:00 ч. в Балната зала на Националната галерия / Двореца събитие, което съчетава литературно четене и музикален концерт с участието на писателя Илия Троянов и музикантите Александър и Константин Владигерови. По време на..

обновено на 31.10.24 в 10:00

Петиция за Черно море: Над 15 000 души подкрепят създаването на защитени зони

Международният ден на Черно море се отбелязва на днешния 31 октомври. Той е обявен през 1996 г. в Истанбул, Турция, по време на срещата на министрите на околната среда на България, Грузия, Румъния, Русия, Турция и Украйна . Целта е да се повиши осведомеността на международната общност за необходимостта от регионално сътрудничество за опазването на..

обновено на 31.10.24 в 09:25
Доц. Росен Калпачки

Българското дружество по инсулт ще обучава лекарски екипи в областните болници

След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката по неврология в УМБАЛ "Св. Анна" и председател на Българското дружество по инсулт. В началото на разговора доц. Калпачки информира слушателите докъде е стигнало разработването на мобилното..

публикувано на 30.10.24 в 15:53