Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

…Всичко това е минало през мен по някакъв начин

| обновено на 11.08.20 в 17:14
Снимка: Даниела Манолова

По средата на неимоверно интензивна дейност като драматург и кинодраматург, режисьор и продуцент, редактор в Студия за игрални филми, преподавател по кинодраматургия, депутат във Великото Народно събрание (1990-1991), съпредседател на Парламентарната комисия за радио и телевизия, културен аташе във Вашингтон (1993-1996) Боян Папазов изследва и полето на радиодрамата с текстовете „Надежда Сляпата“, „Изнеси ме на Горната земя“ и „Демон за продан“.

Преди да стигне до радиотеатъра и Радиотеатъра на БНР, текстът на Боян Папазов „Демон за продан“ вече има успешно и много интригуващо битие като сценичен текст, поставен от Крикор Азарян под името „Продавате ли демони“. Ивайло Христов, Йоана Буковска, Пламена Гетова, Наум Шопов, Кристина Янева, Александър Дойнов, Васил Михайлов, Иван Ласкин, Георги Новаков са актьорите в театралната постановка на Крикор Азарян. За „Продавате ли демони“ Боян Папазов получи първия Аскеер за съвременна българска драматургия през 2005 година.

Самуел Финци, който поканихме да направи аудио постановката, и който има богат опит като актьор в немски продукции на радиопиеси и филми, заложи кастинга на друг принцип – реши да работи с режисьори в амплоато на актьори. Идеята за документалност и търсене на автентичност в езика и характерите на пиесата, всеки от които се развива в двойнствена реалност и като свидетел, и като активен участник, естествено провокира към нетрадиционен маниер на работа, който да скъси разстоянията на условността и да изпробва стилистиката на „интервюто“ и „дневника“ в тоталната фикция. И така новите изпълнители в режисьорското решение на Самуел Финци са Крикор Азарян, Александър Морфов, самият Санчо Финци наред с централните действащи лица Ицхак Финци, Ирини Жамбонас, Стефка Янорова, Йосиф Шамли и колегата Валери Леков.

„Всичко това е минало през мен по някакъв начин. Аз познавам прототипите си. Затова ми е голяма радост да събера прототипите във въображението си и тези хора, които никога не са се срещали наяве, да почнат да си говорят.“ - Боян Папазов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26

И тъжно, и самотно

На 21 април 2024 г. Радиотеатърът излъчва премиерата на радиопиесата на Петър Маринков "Последната нощ". Написан специално за радио, драматургичният текст на известния наш писател и драматург поставя наболели и горчиви въпроси, пред които се изправяме всеки ден и на които ни е трудно да намерим отговор. Например: Как да не сме сами в..

публикувано на 19.04.24 в 12:05

Нови поети в поредицата "Спасени думи"

През последните две години програма "Христо Ботев" на Българското национално радио излъчи стиховете на стотина наши съвременни поети. Необходимостта да звучи български стих в националните ни програми е явна и наложителна. Защото заедно с техническия напредък на века вкусът на публиката към прекрасното се променяше, слизаше надолу към чалгата и още..

публикувано на 05.04.24 в 08:05