Българската художничка Марияна Василева прави обща изложба с германския си колега Отьорг А.К., информират от Гьоте-институт, който е домакин на експозицията от 20 август до 18 септември. Мариана Василева е визуален артист, който живее и работи в Германия от 20 години. Нейните творби обхващат областта на фотографията, рисуването, скулптурата и видеото. Това е завръщане за Василева, която през 2015 г. организира своя ретроспективна изложба в СГХГ.
Новият проект, наречен Win/Lose, продължава поредицата "1+1: Артсцена Германия", в която български артисти в Германия правят своя селекция и представят на българската публика непознати на местната сцена автори.
Проектът представя инсталации, обекти и видео, голяма част от които са създадени специално за пространството на Гьоте-институт. В тях авторите размишляват за пандемията, страховете, връзките между хората и властовите отношения в обществото и изкуството.
Марияна Василева (1964 г., Велико Търново) е завършила Университета по изкуствата в Берлин, от 90-те години насам е активна на международната артсцена и творбите ѝ са излагани във важни институции като: Musée d'art contemporain de Montréal (Канада), Tate Britain (Великобритания), Centre Pompidou (Париж), Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía (Испания), Museum of Fine Arts в Бостън, The Israel Museum в Йерусалим, Kunstmuseum Wolfsburg във Волсбург, Weserburg Museum für moderne Kunst, Kunsthalle zu Kiel, Edition Block в Берлин, The Stenersen Museum в Осло, Total Museum, Сеул, Hong Kong Arts Centre. Участва в различни международни биеналета, сред които: 17-то биенале в Сидни, 4-то Московско биенале, биенале в Куритиба, Бразилия, 1-во биенале Fin del Mundo в Ушуая, Аржентина. Нейни произведения с в публични и частни колекции, сред които: колекция на Kunstmuseum Wolfsburg (Волфсбург), Rene Block Collection (Берлин), Koc Museum (Истанбул), The Israel Museum (Израел), La Caixa / Caja de Ahorros de El Monte y Fundacion el Monte (Испания), Lemaitre (Лондон/Париж), Kunsthalle Емден (Германия), Lidice Memorial.
Отьорг А.К. (1958, Хайделберг) е следвал философия и публицистика в Свободния университет в Берлин и изкуство в Университета за приложни изкуства във Виена, Института Репин в Санкт Петербург и Университета по изкуствата в Берлин. Първото му международно участие е през 1989 г. в Пекин, Китай. Оттогава излага в Европа, Китай, Северна и Южна Америка. От 1999 г. насам работи по международни, дългосрочни и сайт-спесифик проекти като „Deskxistence“, в който прави отпечатъци на над 300 училищни бюра от цял свят. От 2004 г. изнася лекции и уъркшопи в академии и университети в Южна Америка, Европа и Китай, включително и по проекти на Германската служба за академичен обмен DAAD. Негови произведения са публични и частни колекции. Живее и работи в София и Берлин.
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора. Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана...
Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg