Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Романът "Принц" на Валентин Меламед беше представен в Тел Авив

Тази година българското посолство в Израел отбеляза Деня на народните будители с премиерата на романа "Принц" на д-р Валентин Меламед. 

Художник на корицата Тамар ДавидовСъбитието премина при голям интерес в сградата на мисията ни в Тел Авив, в присъствието на близки и приятели на автора и представители на българската общност в Израел – съобщи за “Артефир” Весела Райчинова.

Българският посланик, Н. Пр. Славена Гергова се спря накратко на историята и значението на Деня на народните будители, като отбеляза и спецификата на празника в Израел, където към будителите се причисляват и сънародниците ни, имащи заслуга за  спасяването на българските евреи през Втората световна война. 

Изразена бе специална благодарност към автора на "Принц" Валентин Меламед и присъстващите на представянето. Авторът прочете откъси от романа "Принц", екземпляри от който гостите на събитието имаха възможност да получат с автограф.

Валентин Меламед е роден през 1949 г. в София, където завършва Медицинската академия и започва работа в Института по акушерство и гинекология. През 1991 г. д-р Меламед заминава със семейството си за Израел, където и живее и в момента и работи като лекар. Валентин Меламед е автор на сборник разкази "Случаят с Мариана" (2017) и на романите "Бригадата" (2013) и "Принц" (2025). 

Снимка – изд. "Факел"


По публикацията работи: Милена Очипалска
ВИЖТЕ ОЩЕ

Философска вечер за Жил Дельоз

Това е 18 поредно издание на "Философски вечери" по концепция на Антоанета Колева и Стилиян Йотов.  Утре се открива новият сезон на петгодишната традиция разговорите да се състоят в библиотеката на Гьоте-институт.  Както четем в поканата, "този път вечерта ще бъде посветена на наистина неудържимото като множество посоки и разтърсващо всякакви..

публикувано на 19.11.25 в 17:30

Разговори за мечтите и живота

Вече 20 години ателие "Прегърни ме" събира деца в неравностойно положение за различни дейности – рисуване, писане на стихотворения, театрални занимания, разговори за филми, екскурзии, ваканции, срещи с хора на изкуството… Най-новият проект на ателието е свързан с журналистиката. Чрез него децата разбират какво е интервю, разликата с анкетата, как..

публикувано на 19.11.25 в 16:55

Полска вечер с филма на Кашя Адамик

"Ясно си спомням първата си среща с разказа "Проф. Андрюс във Варшава" на Нобеловата лауреатка ОлгаТокарчук, – споделя режисьорката на филма по него Кашя Адамик, дъщеря на АгнешкаХоланд. – Свързах се с историята дълбоко и лично. Като дете живеех в сателитния град на Варшава. След като емигрирах на Запад, често сънувах бетонния лабиринт от сиви панелни..

публикувано на 19.11.25 в 16:25
Виктор Попов

Художникът Виктор Попов и "Водопадът на деветте дракона"

В "Нашият ден" гостува художникът Виктор Попов , който разказва за изложбата си "Водопадът на деветте дракона" в културното пространство ДОМ . Художникът показва творби, създавани в продължение на 15 години. Попов разказва как възниква идеята за изложбата и за музиката към нея – дело на Емилиян Гацов-Елби. "Водопадът на деветте..

публикувано на 19.11.25 в 11:13
Покана

Моноспектакълът "Почти като теб" – психологически пъзел за днешното обезличаване

Тази вечер в клуб "ДОМ" ще се състои втората премиера на танцово-театралния моноспектакъл "Почти като теб" . Режисьор и хореограф е Коста Каракашян, автор – Йоана Мирчева, а ролята изпълнява актрисата Емилия Тончева. Творческият екип на "Почти като теб" е създал спектакъла чрез така наречения "devising процес", в който текстът, движението и..

публикувано на 19.11.25 в 10:25