„На небето е прекрасна дъга …“ е стих от простичка мелодична песен, която децата католици разучават по време на сутрешните занимания с отец Ярослав в двора на църквата "Свети Франциск от Асизи" в Белозем. Беседи, конференции, уъркшопове по различни изкуства, сутрешна гимнастика и вечерни концерти са част от обичайната програма на Международния християнски фестивал, който се провежда там в края на август от 2000 година насам, няколко пъти променя името си, непрекъснато разширява мащаба си, но запазва главната си цел – да събере децата на католически семейства от България и гости от Италия, Полша, Франция и САЩ за няколкодневна съвместна дейност.
В този смисъл историята, разказана с този фичър, има за цел да отвори врата към една непозната, естествено радиофонична, живописна и необичайна действителност. Паралелната действителност на българите – католици, такава, каквато е тук и сега. На мястото на отлитащите от Белозем щъркели се настаняват стотиците обитатели на църковния двор, а заедно с тях и мощните говорители, пластмасовите столове, купища кифли, песнопения и многоезична глъчка. Сериозното и битовото, съзерцанието и чувството за хумор, тълкуването на библейски текст и ново запознанство, духовното упражнение и разучаването на шеметен танц вървят заедно. Неусетно и постепенно добиваме усещането за общност, за група, която се споява пред очите ни.
В света на църковния двор, уютен и отворен за пришълците, влизаме с лекота и го разглеждаме отвътре. Там са Франко, Франческа и свети Франциск от Асизи. Там обясняват защо трябва да спираш топлата вода докато си миеш зъбите и това е послание за хармония в отношенията. Със същата лекота излизаме от света на църковния двор. Разглеждаме го отвън. В Белозем хем е съвсем тихо, толкова тихо, колкото вече сме забравили, че може да бъде, хем тишината е така наситена с жужене, цвърчене, рязане на дърва, чуруликане и звън на камбани, че я усещаме като жива и плътна материя. Съчетанието от място и време е уникално и фичърът „На небето е прекрасна дъга“ е аудио за неговата многоликост.
Ч.И.П.С. – Частен изследовател на паранормални събития е детска радиопиеса, която изследва побеждаването на страха и създаването на нови приятелства. Историята на пиесата ни среща с малкия паяк Ай, по време на поредния запис на неговото радиопредаване. Ай е частен изследовател на паранормални събития или Ч.И.П.С. Поредната паранормална случка отвежда..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
На 3 май Стара Загора ще бъде домакин на Националния хоров фестивал "Августа Траяна", който събира 16 хорови формации от различни краища на България ...
По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул. Турската Асоциация за..
Къде в общуването между политиците и гражданите можем да поставим израза "Да разлаем балъците", кога властимащите използват такава стратегия към..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg