„На небето е прекрасна дъга …“ е стих от простичка мелодична песен, която децата католици разучават по време на сутрешните занимания с отец Ярослав в двора на църквата "Свети Франциск от Асизи" в Белозем. Беседи, конференции, уъркшопове по различни изкуства, сутрешна гимнастика и вечерни концерти са част от обичайната програма на Международния християнски фестивал, който се провежда там в края на август от 2000 година насам, няколко пъти променя името си, непрекъснато разширява мащаба си, но запазва главната си цел – да събере децата на католически семейства от България и гости от Италия, Полша, Франция и САЩ за няколкодневна съвместна дейност.
В този смисъл историята, разказана с този фичър, има за цел да отвори врата към една непозната, естествено радиофонична, живописна и необичайна действителност. Паралелната действителност на българите – католици, такава, каквато е тук и сега. На мястото на отлитащите от Белозем щъркели се настаняват стотиците обитатели на църковния двор, а заедно с тях и мощните говорители, пластмасовите столове, купища кифли, песнопения и многоезична глъчка. Сериозното и битовото, съзерцанието и чувството за хумор, тълкуването на библейски текст и ново запознанство, духовното упражнение и разучаването на шеметен танц вървят заедно. Неусетно и постепенно добиваме усещането за общност, за група, която се споява пред очите ни.
В света на църковния двор, уютен и отворен за пришълците, влизаме с лекота и го разглеждаме отвътре. Там са Франко, Франческа и свети Франциск от Асизи. Там обясняват защо трябва да спираш топлата вода докато си миеш зъбите и това е послание за хармония в отношенията. Със същата лекота излизаме от света на църковния двор. Разглеждаме го отвън. В Белозем хем е съвсем тихо, толкова тихо, колкото вече сме забравили, че може да бъде, хем тишината е така наситена с жужене, цвърчене, рязане на дърва, чуруликане и звън на камбани, че я усещаме като жива и плътна материя. Съчетанието от място и време е уникално и фичърът „На небето е прекрасна дъга“ е аудио за неговата многоликост.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
На 22 ноември в зала 1 на НДК в рамките на 38-ото издание на Киномания ще се състои българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция " . Филмът..
От 18 до 20 ноември за трета поредна година се провежда Седмицата на редките болести в Европейския парламент в Брюксел. За очакваните решения и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg